KO: powołamy zespół ds. wyjaśniania działalności prezesa PKN Orlen

Polska
KO: powołamy zespół ds. wyjaśniania działalności prezesa PKN Orlen
Polsat News
Zespół ma działać do momentu, gdy sprawą "nie zajmą się wreszcie niezależne służby"

Koalicja Obywatelska powoła w środę specjalny zespół parlamentarny ds. wyjaśniania działalności prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. - Zostali do niego zaproszenie parlamentarzyści z innych klubów, mam nadzieję, że to będzie wspólna inicjatywa - powiedział wcześniej w środę szef PO Borys Budka.

- Nie odpuścimy, prawda o Danielu Obajtku musi ujrzeć światło dzienne - zapowiedział w czasie konferencji w Sejmie poseł Marek Sowa. Posłowie Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska, Sławomir Nitras, Marek Sowa, Adam Szłapka, Tomasz Lenz, Paweł Poncyljusz i Arkadiusz Marchewka zorganizowali w środę w Sejmie konferencje prasową, podczas której przedstawili pytania do przedstawicieli rządu, dotyczące Daniela Obajtka, które będą chcieli zadać na posiedzeniu Sejmu w ramach zapytań poselskich.

 

Marek Sowa poinformował, że w środę o godz. 13 ma powstać parlamentarny zespół śledczy, na którego czele ma stanąć, do którego posłowie KO zapraszają także parlamentarzystów innych klubów.

 

Jak dodał, posłowie PiS zablokowali przedstawienie w Sejmie informacje na temat Daniela Obajtka i jego majątku, ponieważ wielu z nich ma krewnych, zatrudnionych w grupie Orlen i innych podmiotach zależnych od Daniela Obajtka.

 

- Dlatego dzisiaj, mając do dyspozycji trzy pytania w Sejmie postanowiliśmy te pytania wykorzystać w całości, aby drążyć wszystkie informacje, które w ostatnim czasie ujrzały światło dzienne - dodał poseł KO.

 

"Jarosław Kaczyński stworzył układ"

 

Adam Szłapka podkreślił, że celem PiS i prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego jest stworzenie systemu, który nazywa się "kapitalizmem państwowym", który funkcjonuje w Rosji i zaczyna funkcjonować na Węgrzech.

 

W systemie tym, dodał, chodzi o to, by "ludzie związani z przywódcą partyjnym czy państwowym uwłaszczali się na majątku państwowym". - Jarosław Kaczyński stworzył układ, w którym jego ludzie uwłaszczają się na majątku państwowym i są chronieni przez służby. Ilu jest takich Obajtków, których wyhodował sobie Jarosław Kaczyński? Musimy to sprawdzić. Wiemy na pewno, że Daniel Obajtek jest elementem takiego układu - powiedział Szłapka.

 

Poinformował, że posłowie KO zwrócili się o zwołanie komisji ds. służb specjalnych, która zapoznałaby się ze wszystkimi oświadczeniami majątkowymi Daniela Obajtka i protokołami ich kontroli przez służby specjalne.

 

ZOBACZ: Obajtek: nie ukrywam majątku

 

- Mamy do czynienia z wielkim układem, a elementem tego układu są politycy PiS, a nawet parlamentarzyści PiS. Mamy poczucie, że Daniel Obajtek jest tylko elementem tego układu - podkreśliła Agnieszka Pomaska.

 

W poniedziałek szef klubu KO Cezary Tomczyk poinformował, że Koalicja powołuje w klubie zespół śledczy, który będzie zajmował się sprawą prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. W środę powołanie zespołu potwierdził przewodniczący Po Borys Budka. 

 

Majątek Daniela Obajtka. "Myślę, że jest to warte wyjaśnienia"

 

Soboń w środę radiowej Jedynce był pytany o PKN Orlen i jego prezesa Daniela Obajtka w kontekście publikacji niektórych mediów na temat majątku szefa PKN Orlen. - Z punktu widzenia Ministerstwa Aktywów Państwowych dzisiaj rola Orlenu to jest rola tej firmy, która buduje duży koncern multienergetyczny. Koncern, który ma swoje znaczenie nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy, który skupia kilka kluczowych w tym zakresie biznesów, bo oprócz rafinerii, petrochemii, także energetyka. Także handel detaliczny - powiedział Soboń w radiowej Jedynce.

 

Jak wskazał, "jesteśmy przed wyzwaniem fuzji z Lotosem, realizacją tych środków zaradczych i całego procesu przez zarząd Orlenu". - I mam wrażenie, że pan prezes, Daniel Obajtek jest tą osobą, która ma determinację, aby ten proces zakończyć i to dla nas jest oczywiście najważniejsza informacja, bo chcielibyśmy, aby ten proces się udał dla budowy siły Orlenu, tego koncernu, który będzie mógł m.in. inwestować, realizować duże projekty inwestycyjne. I to jest dla nas absolutnie kluczowe - powiedział Soboń.

 

Odnosząc się do kwestii związanych "z majątkiem, czy innymi sprawami, które są dzisiaj na agendzie medialnej, to mam takie przekonanie, że pan prezes Daniel Obajtek je na bieżąco wyjaśnia, pokazuje to - jak to jego zdaniem to wyglądało".

 

"Ja nie nadzoruję PKN Orlen"

 

- I to już jest pewnie jego rola, już tutaj rola polityków jest żadna, rola służb jest taka, aby sprawdzić dokładnie wszystko, o co sam prezes Obajtek poprosił. To jest rolą CBA, aby rzeczywiście to zrobić, żeby uspokoić tutaj opinię publiczną, tych wszystkich, którzy te informacje uważają za warte wyjaśnienia. Myślę, że one są warte wyjaśnienia - powiedział wiceminister.

 

Soboń został zapytany o to, czy na czas sprawdzania przez CBA majątku Obajtka powinien on się zawiesić, albo powinien zostać zawieszony w funkcji szefa Orlenu.

 

ZOBACZ: Daniel Obajtek chce zbadania autentyczności taśm z jego udziałem

 

- Uważam, że przed nami naprawdę ogromne wyzwania związane z tym, co Orlen planuje. I te wyzwania trzeba realizować. Nie widzę dzisiaj żadnych powodów dla których taka decyzja miałaby być podjęta. Ale jeśli służby będą uważały inaczej, to oczywiście trzeba będzie ten pogląd weryfikować. Dzisiaj nie mam żadnych podstaw, aby składać tego typu oczekiwania wobec kogokolwiek z zarządu spółki PKN Orlen - powiedział Soboń.

 

WIDEO: KO: powołamy zespół ds. wyjaśniania działalności prezesa PKN Orlen

  

 

Dopytywany, czy MAP wzywało Obajtka do wyjaśnień, odparł: "ja nie nadzoruję PKN Orlen. To jest pytanie do pana ministra Jacka Sasina".

We wtorek pełnomocnik Obajtka mec. Maciej Zaborowski wniósł o kompleksową kontrolę majątku i oświadczeń majątkowych w imieniu swojego klienta, zapewniając, że nie ma on nic do ukrycia.

 

Kontrola CBA

 

Pismem złożonym w CBA Obajtek wniósł o przeprowadzenie kompleksowej kontroli swojego majątku, w tym m.in. także ponownej kontroli złożonych w ubiegłych latach oświadczeń majątkowych. Zaborowski zapewnił, że to własna inicjatywa Daniela Obajtka, która ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości, co do jego osoby i jego majątku.

 

Centralne Biuro Antykorupcyjne oświadczyło we wtorek, że podejmie czynności w sprawie kontroli majątku i oświadczeń majątkowych szefa PKN Orlen Daniela Obajtka. CBA podało, że dwukrotnie w przeszłości badało jego oświadczenia majątkowe.

 

Zespół parlamentarny KO

 

W ostatnich tygodniach niektóre media donoszą o majątku prezesa PKN Orlen i wątpliwościach dotyczących pochodzenia m.in. licznych nieruchomości należących do Obajtka. W związku z tymi doniesieniami politycy opozycji poinformowali o złożeniu zawiadomień i wniosków do m.in. prokuratury, NIK-u i CBA ws. nieprawidłowości dotyczących działalności i majątku b. wójta Pcimia. Koalicja Obywatelska przekazała też, że powołuje w klubie zespół śledczy, który będzie zajmował się sprawą obecnego prezesa Orlenu.

 

Obajtek konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom. We wtorek rano w Polskim Radiu 24 mówił, że został sprawdzony z całego życia zawodowego przez CBA i prokuraturę, a jego dochody są udokumentowane. Zapewnił, że nie ukrywa majątku. Zapowiedział też wejście na drogę sądową w związku z ostatnimi publikacjami medialnymi na jego temat.

 

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie