Znaczny spadek przypadków ospy w Polsce

Polska
Znaczny spadek przypadków ospy w Polsce
Pixabay
Eksperci podnoszą, że spadek liczby jej przypadków ma związek m.in. z obostrzeniami, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku zarejestrowano w Polsce 8285 przypadków ospy wietrznej – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W roku ubiegłym w styczniu i lutym odnotowano ich 38 216.

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa.

 

Eksperci podnoszą, że spadek liczby jej przypadków ma związek m.in. z obostrzeniami, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkują m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich.

 

ZOBACZ: 6-latka zmarła z powodu powikłań po ospie. Nie była zaszczepiona

 

Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

 

U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) oraz ostra małopłytkowość. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie