Kobieta ze zdjęcia to córka polskiego pułkownika. Zagadka IPN rozwiązana

Świat
Kobieta ze zdjęcia to córka polskiego pułkownika. Zagadka IPN rozwiązana
IPN
Kobieta ze zdjęcia to Maria Barr w wieku około 20 lat

"Wspólnymi siłami wielu poszukiwaczy udało się to ustalić. Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia. Na zdjęciu ma 20 lat" - napisał na Twitterze dziennikarz Jan Pawlicki. Odniósł się do fotografii opublikowanej przez IPN. Instytucja poprosiła o pomoc w ustaleniu tożsamości kobiety.

"Poszukiwana ze zdjęcia… Kim jesteś" - tak rozpoczęto niedzielny wpis w mediach społecznościowych IPN. Instytucja poprosiła o pomoc w zidentyfikowaniu kobiety ze zdjęcia wykonanego ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Dziewczyna miała na sobie mundur polskiej armii.

 

ZOBACZ: IPN szuka kobiety ze zdjęcia sprzed 70 lat. "Prosimy o pomoc"

 

W rozwikłaniu zagadki pomogli internauci. Dziennikarz Jan Pawlicki umieścił na Twitterze wycinki m.in. z "Dziennika Polskiego". Okazuje się, że osoba z fotografii opublikowanej przez IPN to Maria Barr - zdjęcie wykonano, kiedy miała około 20 lat. W gazecie opublikowano rozmowę z nią.

 

 

"Męża poznałam na statku"

 

Córka polskiego pułkownika - w dniu, w którym wykonano zdjęcie - odbierała odznaczenie DFC (Krzyż Wybitnej Służby Lotniczej - red.) z rąk króla Jerzego VI dla swojego poległego męża, brytyjskiego pilota polskiego pochodzenia - Philippa Barra. Uroczystość odbyła się 8 czerwca 1943 roku. Pudełko trzymane przez kobietę w dłoniach zawiera właśnie ten order.

 

[Pamiętaj, by sprawdzić wpis wczorajszy - na pewno go nie widzieliście] ''Ta Dziewczyna'' Dzisiaj trochę nietypowo,...

Opublikowany przez II wojna światowa w kolorze Poniedziałek, 15 marca 2021

 

Barr urodziła się w Grodnie. Lata dziecięce spędziła na Kresach, a do szkół uczęszczała w Wilnie.

 

"Wojna przerwała mi studia i dopiero tu w Szkocji zdałam maturę w 1941 roku, tuż przed moim ślubem. Męża poznałam na polskim statku Sobieski, po upadku Francji w czasie ewakuacji z St. Jean de Luz. Był on lotnikiem. W czasie walk powietrznych został zestrzelony nad Francją. Był ciężko ranny. Wraz z 4 innymi lotnikami angielskimi znalazł się na polskim statku, pod opieką polskich lotników, jak również polskich rodzin. Z tej to podróży datuje się moje poznanie z mężem" - opowiadała.

 

"Mam ciągłą nadzieję, że on wróci"

 

Maria zaręczyła się po przybyciu do Anglii, a w 1941 roku wzięła ślub w Glasgow. Ona miała wówczas 20 lat, a jej mąż major 25.

 

"Szczęście nasze nie trwało długo. W listopadzie 1942 dostałam wiadomość, że mój mąż nie powrócił z zadania. Nie chciałam w to wierzyć, jak nawet i dzisiaj w to nie wierzę. Mam ciągłą nadzieję, że on wróci, że żyje" - mówiła Maria Barr.

 

ZOBACZ: 27-latka z USA nie jest zaginioną przed laty Moniką Bielawską. Wykluczyły to testy DNA

 

Jak zaznaczyła, małżonek był z pochodzenia Polakiem, a jego pradziadek nazywał się Barciński. Rodzina pochodziła prawdopodobnie z dawnej Ziemi Krakowskiej. Dla łatwiejszej wymowy zmieniła nazwisko na Barr.

 

W czasie, gdy ukazał się wywiad, Maria była zatrudniona w Polskim Czerwonym Krzyżu w Edynburgu. "Praca ta daje mi zapomnienie po stracie męża, lecz jeszcze ciągle wierzę, że mąż mój wróci, że pozna Polskę, z której się wywodzi" - podkreślała.

 

Wyszła za mąż powtórnie?

 

Informacje o tożsamości kobiety potwierdza również wydana w Nowym Jorku gazeta "The Polish Review". W numerze z 13 września 1943 roku również widnieją jej zdjęcie oraz notka o odznaczeniu DFC pośmiertnie nadanym mężowi.

 
Później Maria Barr wyszła powtórnie za mąż, tym razem za polskiego lotnika.
 

W internecie pojawiały się różne tropy, różne pomysły, różne nazwiska i po ich sprawdzeniu i dzięki tym sugestiom wielu...

Opublikowany przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Poniedziałek, 15 marca 2021

 

IPN dziękuje

 

We wtorek IPN zamieścił komunikat, w którym podziękował internautom za zaangażowanie w sprawę.

 

"Bardzo cieszymy się, że udało Wam się dojść do tak ważnych materiałów archiwalnych, które jasno wskazują personalia naszej nieznanej bohaterki. W związku z tym - przynajmniej na tę chwilę - możemy uznać, że sprawa zakończyła się z wynikiem pozytywnym. Naturalnie będziemy weryfikować kolejne informacje" - napisano.

 

Maria Barr - to ona jest na naszej fotografii❓ Nasi odbiorcy, czytelnicy i inni internauci zamieścili w mediach...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Wtorek, 16 marca 2021
ac/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie