Włoszka szefową partii EKR. Fotyga ponownie sekretarzem generalnym

Świat
Włoszka szefową partii EKR. Fotyga ponownie sekretarzem generalnym
Facebook/Anna Fotyga- Biuro Poselskie
- Cieszę się, że pomimo pandemii partia EKR zdołała utrzymać wysoki poziom aktywności poprzez przeprowadzane zdalnie debaty - mówiła Anna Fotyga

Była minister ds. młodzieży w rządzie Silvio Berlusconiego, liderka ugrupowania Bracia Włosi Giorgia Meloni została szefową partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Europosłankę PiS Annę Fotygę ponownie wybrano na stanowisko sekretarza generalnego tej międzynarodówki

Partia poinformowała o zmianach we wtorek. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, do których należy Prawo i Sprawiedliwość, to ugrupowanie zrzeszające ponad 40 partii politycznych.

 

ZOBACZ: Unia chce odkręcić kurek z pieniędzmi. Miliony na odbudowę po pandemii

 

- Cieszę się, że pomimo pandemii partia EKR zdołała utrzymać wysoki poziom aktywności poprzez przeprowadzane zdalnie debaty w sprawach takich jak międzynarodowy handel, zagrożenia dla Zachodu ze strony Rosji i Chin, kwestie klimatu, ale także o bezpieczeństwie żywności z udziałem wybitnych panelistów z UE i USA. Wczoraj ukonstytuowaliśmy nowy zarząd - podkreśliła we wtorkowej wypowiedzi Fotyga.

 

 

Do niedawna szefem partii EKR (nie należy mylić z frakcją poselską w Parlamencie Europejskim) był czeski eurodeputowany Jan Zahradil. Przez ostatnie pół roku ugrupowaniem kierowała jednak polska eurodeputowana PiS jako jego wiceprzewodnicząca.

Była minister w rządzie Berlusconiego

43-letnia Meloni od 2006 roku sprawuje mandat poselski włoskiego parlamentu. W latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą Izby Deputowanych. W 2008 roku mając 31 lat objęła stanowisko ministra ds. młodzieży w rządzie Berlusconiego.

 

 

W 2012 roku współzakładała Fratelli d'Italia (Bracia Włosi), ugrupowanie o charakterze narodowo-konserwatywnym. Meloni jest jego szefową i jedyną przywódczynią partii politycznej we Włoszech. W ubiegłorocznych wyborach do PE Bracia Włosi uzyskali 6,4 proc. głosów wprowadzając 6 deputowanych. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy poinformowali we wtorek, że poza wyborem nowej przewodniczącej i reelekcją Fotygi na stanowisko sekretarza generalnego partia powołała nowego skarbnika. Został nim hiszpański europoseł partii Vox Jorge Buxade.

 

ZOBACZ: "Unia musi się przygotować na drugą falę pandemii". Rzecznik KE ostrzega

 

Przewodniczącymi grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim są europoseł PiS Ryszard Legutko oraz Raffaele Fitto z Fratelli d'Italia.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie