Europejskie kraje chcą sprawiedliwej dystrybucji szczepionek. "Powstał szczepionkowy bazar"

Świat
Europejskie kraje chcą sprawiedliwej dystrybucji szczepionek. "Powstał szczepionkowy bazar"
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Austria, Czechy, Słowenia, Chorwacja, Bułgaria i Łotwa domagają się zmian w sposobie dystrybucji szczepionek na Covid-19 w UE, który w ich ocenie nie jest sprawiedliwy

Austria, Czechy, Słowenia, Chorwacja, Bułgaria i Łotwa domagają się zmian w sposobie dystrybucji szczepionek na Covid-19 w UE, który w ich ocenie nie jest sprawiedliwy - poinformował we wtorek austriacki kanclerz Sebastian Kurz na konferencji prasowej.

- Ważne jest, abyśmy wspólnie z szefową KE Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem sprawili, że powstanie mechanizm korygujący dystrybucję szczepionek - oznajmił Kurz, któremu podczas konferencji prasowej towarzyszyli premierzy Bułgarii, Czech i Słowenii - Bojko Borysow, Andrej Babisz i Janez Jansa.

 

Dodał, że von der Leyen i Michel pracują już nad znalezieniem rozwiązania tego problemu.

 

W piątek Kurz ogłosił, że szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostarczane do krajów Unii Europejskiej zgodnie z przyjętymi ustaleniami, proporcjonalnie do liczby ludności poszczególnych państw.

 

ZOBACZ: Nowa szczepionka w UE. Najważniejsze informacje o preparacie Johnson & Johnson

 

Oświadczył też wtedy, że analiza danych pokazała, iż kilka krajów, takich jak Malta, Dania i Holandia, dostało, w stosunku do swojej populacji, znacznie więcej dawek niż inne, takie jak Bułgaria czy Chorwacja.

 

Szczepionkowy bazar

 

Nierówności w dystrybucji wynikają z powstania wewnątrz UE "szczepionkowego bazaru", na którym zawierano dodatkowe porozumienia między krajami członkowskimi, a firmami farmaceutycznymi - ocenił kanclerz.

 

Umowy te, zdaniem Kurza, łamały przyjętą przez europejskich przywódców zasadę, zgodnie z którą szczepionki miały być dystrybuowane proporcjonalnie do populacji poszczególnych państw Wspólnoty.

 

ZOBACZ: Austria zainteresowana szczepionkami z Rosji i Chin. "To opcja dla europejskich krajów"

 

Jak komentuje Reuters, przeciwnicy kanclerza oskarżają go o to, że próbuje teraz zrzucić winę na Unię za stosunkowo wolno przeprowadzaną w Austrii kampanię szczepień przeciw koronawirusowi.

 

Bułgaria i Litwa zaszczepiły jak dotąd najmniejszą wśród krajów europejskich część swej populacji - po 4,1 proc.; w Austrii zaszczepiono 7,8 proc. obywateli.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie