Test na koronawirusa bez skierowania. Jak zapisać się na bezpłatny test?

Polska
Test na koronawirusa bez skierowania. Jak zapisać się na bezpłatny test?
zdjęcie ilustrycjne, Pixabay/lukasmilan
Pacjenci, którzy ukończyli 18 lat i zidentyfikowali u siebie ryzyko zakażenia się koronawirusem będą mogli zgłosić się na test przez formularz dostępny na stronie gov.pl/dom

Osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia koronawirusem mogą zgłosić się na test w kierunku SARS-CoV-2 przez formularz na stronie gov.pl/dom. Od momentu wystawienia skierowania będą podlegać kwarantannie, a test wykonają bezpłatnie.

Szef MZ poinformował na konferencji prasowej o wprowadzeniu nowej ścieżki testowania na obecność koronawirusa.

 

Pacjenci, którzy ukończyli 18 lat i zidentyfikowali u siebie ryzyko zakażenia się koronawirusem będą mogli zgłosić się na test przez formularz dostępny na stronie gov.pl/dom.

 

Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy test na koronawirusa? 

 

Wypełniając formularz należy odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy miało się bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, w jakiej odległości od niej się przebywało, czy kontakt z nią był dłuższy niż 15 minut, czy wykonuje się zawód medyczny. Należy też zaznaczyć choroby przewlekłe, na które się choruje oraz aktualne objawy, które mogą wskazywać na COVID-19.

 

ZOBACZ: Testy na Covid-19 w Biedronce. "Nie pomogą w rozwiązaniu problemu"

 

Algorytm oceni, czy zagrożenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest niskie czy wysokie. W pierwszym przypadku zgłaszający nie zostanie skierowany na test w kierunku COVID-19, ale zalecone będzie obserwacja stanu swojego zdrowia. Natomiast w przypadku kwalifikacji na test, z pacjentami skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test.

 

Konsultanci Domowej Opieki Medycznej pracują w godzinach od 8.00 do 18.00 (również w weekendy).

 

Gdzie wykonać bezpłatny test na koronawirusa?

 

Po wystawieniu zlecenia na test pacjenci otrzymają sms o proponowanym miejscu oraz godzinie testu – zastosowanie się do informacji z sms pozwoli uniknąć kolejki w punkcie wymazowym.

 

Wynik testu będzie można odczytać na Internetowym Koncie Pacjenta.

 

ZOBACZ: "Paszporty szczepień" mają zawierać też dane o zakażeniu i testach

 

Niedzielski zapewnił na konferencji prasowej, że wykonanie testu zleconego za pośrednictwem formularza będzie bezpłatne.

 

Co z kwarantanną?

 

Minister zdrowia przekazał, że osoby korzystające z tej ścieżki, od momentu wystawienia skierowania będą podlegały kwarantannie.

 

- Jest to zrobione na tej samej zasadzie, jak w przypadku wystawienia skierowania przez lekarza POZ - dodał Niedzielski.

 

ZOBACZ: Niemcy: otwarto pierwszy punkt testów na SARS-CoV-2 na przejściu Linken-Lubieszyn

 

Test w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie