Kandydat Wiosny na RPO. Biedroń podał nazwisko

Polska
Kandydat Wiosny na RPO. Biedroń podał nazwisko
Archiwum Polsat News
Piotr Ikonowicz

W piątek będziemy chcieli zgłosić Piotra Ikonowicza na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował europoseł, lider Wiosny Robert Biedroń. Oprócz Wiosny uchwałę w tej sprawie podjęła też partia Razem.

Biedroń w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie poinformował, że Wiosna podjęła decyzję, że "naszym kandydatem będzie pan Piotr Ikonowicz".

 

"Zasłużony działacz"

 

- Piotr Ikonowicz - zasłużony działacz, także tutaj w Warszawie, obrońca praw lokatorskich, człowiek, który ma mandat społeczny do tego, żeby z dumą nosić ten ważny mandat państwowy - Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego naszą rekomendacją będzie (jego) wsparcie i to będzie kandydatura, którą będziemy chcieli zgłosić w piątek - powiedział lider Wiosny.

 

ZOBACZ: Wróblewski kandydatem PiS na RPO? Senator PSL zapowiada swoje poparcie

 

Posłanka Anna Maria Żukowska (SLD) podkreśliła, że klub Lewicy jeszcze formalnie nie podjął decyzji. - Jestem przekonana, że to będzie kandydat całej Lewicy - zaznaczyła.

 

Wcześniej poparcie dla Ikonowicza na RPO zgłaszała Lewica Razem, która współtworzy z Wiosną i SLD klub m.in. posłowie Maciej Konieczny, Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza. Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Razem podjęło uchwałę ws. poparcia Ikonowicza.

 

Kandydaci na RPO

 

Piotr Ikonowicz to prawnik, były poseł (w latach 1993-2001) i działacz społeczny w ramach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Pomaga najbiedniejszym, eksmitowanym i bezdomnym. W 2021 wraz z Agatą Nosal-Ikonowicz został odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".

 

Wdześniej Senat nie wyraził zgody na powołanie wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego powołaniem opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 51, jeden senator wstrzymał się od głosu.

 

Mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz poinformowała w mediach społecznościowych, że nie będzie kandydować po raz kolejny na stanowisko RPO. Rudzińska-Bluszcz trzykrotnie próbowała zostać RPO. Jej kandydaturę zgłaszali Lewica i Koalicja Obywatelska, a przy ostatnim podejściu także Polska 2050 Szymona Hołowni.

 

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski oświadczył w poniedziałek, że zdecydował się na kandydowanie na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. -Jestem do tej funkcji przygotowany z racji wykształcenia, z racji pracy zawodowej oraz z racji doświadczenia społecznego - przekonywał.

 

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie