KE: nie prowadzimy rozmów w sprawie dostaw Sputnika V

Świat
KE: nie prowadzimy rozmów w sprawie dostaw Sputnika V
PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI
Węgry i Słowacja kupiły już rosyjski preparat, Czechy są nim zainteresowane

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że nie prowadzi rozmów z producentami rosyjskiej szczepionki Sputnik V na temat dostaw tego preparatu do Unii Europejskiej.

- Obecnie nie ma żadnych rozmów pomiędzy unijnym zespołem negocjacyjnym a producentem rosyjskiej szczepionki - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

 

Jak dodał, unijna strategia dotycząca szczepionek przeciwko Covid-19 jest strategią 27 państw członkowskich. - To oznacza, że jest ona ustalona razem przez państwa członkowskie i Komisję Europejską. Kraje UE i KE mogą zdecydować razem, że chcą poszerzyć istniejące portfolio szczepionkowe - zaznaczył rzecznik.

 

Zakulisowe rozmowy

 

Agencja Reutera wskazuje, że choć UE publicznie odrzuciła rosyjską globalną kampanię szczepionkową przeciwko koronawirusowi, traktując ją jako chwyt propagandowy Kremla, to jednak za kulisami kontaktuje się z Moskwą w sprawie Sputnika V.

 

ZOBACZ: Sputnik V będzie produkowany we Włoszech. "Historyczne wydarzenie"

 

Urzędnik unijny, który negocjuje z producentami szczepionek w imieniu Wspólnoty, powiedział agencji Reutera, że rządy państw UE rozważają rozpoczęcie rozmów z twórcami Sputnika V i że rozpoczęcie tego procesu wymagałoby wniosków czterech krajów Unii.

 

Węgry i Słowacja kupiły już rosyjski preparat, Czechy są nim zainteresowane, a Włochy rozważają użycie największego w kraju bioreaktora produkującego szczepionki w fabryce ReiThera pod Rzymem, aby produkować Sputnik V.

 

UE podpisała dotychczas umowy z sześcioma zachodnimi producentami szczepionek i rozpoczęła rozmowy z dwoma kolejnymi. Jak dotąd zatwierdziła cztery szczepionki. Pomimo tego szczepienia w UE idą wolno z powodu braku preparatów, za co krytykowana jest Bruksela.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie