Irańczyk odzyskał ciężarówkę, którą kupili mu Polacy. Urzędnicy trzymali ją ponad rok

Świat
Irańczyk odzyskał ciężarówkę, którą kupili mu Polacy. Urzędnicy trzymali ją ponad rok
Polsat News
Fardin Kazemi w swojej nowej ciężarówce

Historia Irańczyka, któremu Polacy kupili nową ciężarówkę, gdy zepsuła mu się stara, doczekała się szczęśliwego końca. Fardin Kazemi po ponad roku oczekiwania na formalności celne, mógł w końcu wyjechać tirem na drogę.

Historia Fardina Kazemiego, irańskiego kierowcy, zaczęła się 3 grudnia na drodze krajowej nr 1 w Koziegłowach pod Częstochową. Mężczyzna, przyjechał do Polski z transportem rodzynek. Podczas pobytu w naszym kraju jego samochód - amerykański International 9670 z 1988 roku uległ awarii. W leciwym aucie padł akumulator, rozrusznik oraz silnik.  

 

 

Z pomocą ruszyli Polacy i zorganizowali zbiórkę. Pieniądze na nową ciężarówkę zebrano w ciągu 24 godzin - a cała zbiórka zakończyła się, gdy na koncie było ponad 250 tys. zł. Pojawił się jednak problem z zakupem pojazdu. Grupa DBK, która miała tanio sprzedać wymarzoną przez Farida ciężarówkę, otrzymała zakaz przeprowadzenia tej transakcji. Okazało się, że "dostarczenie na teren Iranu pojazdu traktowanego przez rząd Stanów Zjednoczonych jako produkt amerykański", jest niemożliwe. 

 

Ostatecznie, po licznych konsultacjach ze stroną irańską, udało się znaleźć odpowiedni pojazd. Wybór padł na Scanię R500 Topline z 2013 roku.

 

 

W połowie stycznia, Irańczyk mógł w końcu ruszyć do domu swoją nową ciężarówką. Dotarł tam w pierwszej połowie lutego. 

 

Na miejscu czekały na niego kolejne procedury. Urzędnicy celni kwestionowali kolejne dokumenty. Organizatorzy zbiórki regularnie sięgali po pomoc prawną, a nawet próbowali interwencji dyplomatycznych - poinformował serwis 40ton.net. 

 

W końcu, w ostatni weekend, po ponad roku, ciężarówka opuściła parking urzędu i mogła legalnie wyjechać na drogę. "Normalnie auto stoi tam trzy miesiące. Scania stała prawie rok" - poinformowali na Facebooku organizatorzy zbiorki. 

 

"Po tylu miesiącach, po tylu chwilach nerwów, po dość długiej batalii, Fardin dziś wyjechał Scanią z urzędu celnego" - dodali. 

 

dk/ml/ polsatnes.pl, 40ton.net
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie