"Będziemy gotowi na duże przyspieszenie". Dworczyk o szczepieniu kolejnej grupy

Polska
"Będziemy gotowi na duże przyspieszenie". Dworczyk o szczepieniu kolejnej grupy
PAP/Aleksander Koźmiński
Szef KPRM Michał Dworczyk

Złożyliśmy poprawkę w Sejmie, aby do szczepień kwalifikowali nie tylko lekarze, ale też inni przedstawiciele personelu medycznego, więc w konsekwencji będziemy gotowi na duże przyspieszenie - powiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM był pytany w poniedziałek w RMF FM o program szczepień. - Trudno jest planować i realizować zgodnie z planem Narodowy Program Szczepień w sytuacji, kiedy producenci szczepionek co chwila nas zaskakują - albo opóźnieniami czy zmianą terminu dostaw, albo zmianą wielkości tych dostaw - powiedział.

 

"Od strony organizacyjnej jesteśmy przygotowani"

 

Zadeklarował, że wierzy w to, że dostawy szczepionek w II kwartale roku będą kilkukrotnie większe niż w I kwartale. - Firmy farmaceutyczne, które produkują szczepionki, mają dzisiaj bardzo dobry od strony biznesowej czas i są same zainteresowane, żeby jak najwięcej szczepionek sprzedać, wywiązać się ze swoich zobowiązań - mówił.

 

ZOBACZ: Nowe dane ws. skutków ubocznych po szczepionce AstraZeneki. Firma wydała oświadczenie

 

Pytany, czy od kwietnia Polska będzie mogła szczepić szybciej, czyli więcej osób, Dworczyk odpowiedział, że "od strony organizacyjnej jesteśmy na to przygotowani". - W tej chwili jeszcze zmieniamy pewne rozwiązania organizacyjne, które wejdą w życie w kwietniu po to, żeby te moce przerobowe mówiąc kolokwialnie, czyli żeby wydajność punktów szczepień była większa - mówił.

 

- Złożyliśmy projekt poprawki do ustawy, która spowoduje - w tym tygodniu przyjmie ją Sejm, mam nadzieję - że kwalifikować do szczepień będą nie tylko lekarze, tylko - tak jak w innych krajach - inni przedstawiciele personelu medycznego, więc w konsekwencji gotowi będziemy na pewno na duże przyspieszenie - ocenił Dworczyk.

 

Nie tylko lekarze

 

Do sejmowej Komisji Zdrowia w piątek trafił projekt nowelizacji ustawy autorstwa posłów PiS zakładający, że nie tylko lekarze, ale również pracownicy innych zawodów medycznych będą mogli kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19.

 

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, celem zmiany jest "rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19". Dotyczyć to będzie niektórych zawodów medycznych. Określi je w rozporządzeniu minister zdrowia.

 

Obecnie tylko lekarze mogą kwalifikować do szczepień na postawie standardowego wywiadu przesiewowego wypełnianego przez pacjenta przed szczepieniem oraz badania fizykalnego pacjenta.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie