PiS zapowiada Polski Nowy Ład. Szczegóły odbudowy po pandemii

Polska
PiS zapowiada Polski Nowy Ład. Szczegóły odbudowy po pandemii
Pixabay.com/Pokhara1

W sobotę politycy PiS przedstawili założenia Polskiego Nowego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego po epidemii koronawirusa. Obejmie on m.in. zdrowie, pracę, rodzinę, szkoły, czy środowisko.

Nowy Ład ma się się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

 

PiS przedstawił również spot, zapowiadający prezentację Nowego Ładu.

 

- Przygotowaliśmy kompleksowy program, który pozwoli Polsce rozwijać się jeszcze szybciej, a Polakom zapewni dobrze płatne miejsca pracy; to nasz plan powrotu do normalności - mówią w spocie wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.

 

 

 

Nagranie przeplatane jest zdjęciami z wcześniejszych konwencji ugrupowania, prowadzonych inwestycji, zmagań lekarzy z epidemią oraz wizyt gospodarskich premiera.

 

- Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że mamy dobry plan dla Polski. Potrafimy go skutecznie realizować. Dotrzymujemy słowa - podkreślił w filmie lider PiS.

 

Morawiecki zwrócił natomiast uwagę, że w trakcie zmagania z pandemią ten plan musiał być zmieniony, gdyż - zauważył - najważniejsza jest walka o życie i zdrowie Polaków.

 

- Uratowaliśmy ponad 5 milionów miejsc pracy Polaków, przeznaczając około 200 miliardów złotych dla polskich firm - powiedział szef rządu.

 

- Myślimy już o przyszłości, dlatego przygotowaliśmy kompleksowy program, który pozwoli Polsce rozwijać się jeszcze szybciej, a Polakom zapewni dobrze płatne miejsca pracy - wtórował mu Kaczyński.

 

- Czas na polski Nowy Ład, wielki program rozwoju Polski. Nasz plan powrotu do normalności i nasza nadzieja na bezpieczną przyszłość - dodaje Morawiecki.

 

W podsumowaniu nagrania lektor informuje, że już 20 marca "czas na polski Nowy Ład".

 

- Zapraszamy: Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki - mówią na końcu nagrania obaj politycy.

 

ZOBACZ: Ponad 75% hospitalizowanych z powodu CoVID-19 to osoby z nadwagą i otyłe

 

W środę premier informował, że "wsparcie dla seniorów będzie jednym z filarów Polskiego Nowego Ładu". Przypomniał przy tym o dodatkowych świadczeniach dla emerytów i rencistów, które zostały wprowadzone za rządów PiS.

Natomiast we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że jednym najważniejszych elementów rządowego Nowego Ładu ma być kompleksowa przebudowa systemu podatkowego.

 

Chodzi o obniżkę danin dla osób o niższych dochodach, którą sfinansują lepiej zarabiający. "Można to zrobić, obniżając najniższą stawkę podatku lub podnosząc dla wybranych grup kwotę wolną" - napisała gazeta.

 

"Wielka szansa dla kraju"

 

Szef PiS podkreślał niedawno, że Nowy Ład jest "wielką szansą dla kraju, dla wielu polskich rodzin, ogólnie dla wielu ludzi, także tych, którzy ze względu na wiek już rodzin nie mają".

 

- Jest to bardzo poważna propozycja dla społeczeństwa. Nasze dotychczasowe programy, to wszystko w jakimś sensie było rozwijaniem programu napisanego na jesieni 2008 r. Natomiast Nowy Polski Ład jest już nową jakością, i naprawdę warto go wprowadzić - dodał lider Prawa i Sprawiedliwości.

 

Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, program Nowy Polski Ład będzie zawierał przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. Jak informował premier, w ramach programu rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.

 

W lutym szef rządu zapowiadał, że w ramach Nowego Ładu zostanie zaprezentowana "atrakcyjna oferta dla inwestorów, po to, żeby polska gospodarka była jak najlepiej przygotowana do nowej rzeczywistości gospodarczej". - Po pandemii ludzie będą inaczej podchodzić do kontaktów biznesowych, handlu i produkcji. Będziemy gotowi wykorzystać tę wielką szansę - zadeklarował wówczas Morawiecki.

wka/hlk/emi/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie