Zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy. Jest decyzja prokuratury

Polska
Zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy. Jest decyzja prokuratury
Polsat News
Tomasz Komenda został uniewinniony od wszystkich zarzutów w połowie 2018 roku

Prokuratura Okręgowa w Opolu nie będzie składać apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Opolu, który przyznał Tomaszowi Komendzie 811 533 zł i 12 groszy tytułem odszkodowania oraz 12 mln złotych zadośćuczynienia za 18 lat niesłusznego pobytu w więzieniu.

W piątek Stanisław Bar, rzecznik opolskiej prokuratury, poinformował, że prokurator okręgowy w Opolu uznał wyrok za sprawiedliwy i nie będzie składał od niego apelacji.

 

Aresztowany w 2000 r. Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. na 25 lat pozbawienia wolności za brutalne morderstwo 15-letniej Małgosi. Spędził 18 lat w więzieniu. Został uniewinniony od wszystkich zarzutów w połowie 2018 r. Miał wtedy 41 lat.

 

ZOBACZ: Były sędzia skazany za jazdę po alkoholu

 

Przed sądem Komenda domagał się 18 mln zł zadośćuczynienia (po 1 mln zł za każdy rok w więzieniu) oraz ponad 800 tys. zł tytułem odszkodowania. Sąd uznał racje wnioskodawcy i przyznał Tomaszowi Komendzie 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł i 12 gr. tytułem odszkodowania. Podobnie jak cały proces, także część uzasadnienia wyroku została wyłączona z jawności.

 

W części uzasadnienia przeznaczonej dla publiczności sędzia Dariusz Kita wyjaśniał, że wysokość odszkodowania została wyliczona na podstawie zarobków, jakie miał Tomasz Komenda w momencie utraty wolności i czasu, gdy przez niesłuszne uwięzienie został pozbawiony możliwości zarobkowania.

 

Około dwóch tysięcy złotych za każdy dzień w więzieniu

 

Wyjaśniając wysokość zadośćuczynienia sędzia Kita przypomniał, że uwalniający od winy Tomasza Komendę wyrok Sądu Najwyższego nie tylko otworzył mu drzwi na wolność, ale także dał możliwość uzyskania zadośćuczynienia za doznane krzywdy, które nie może być symboliczne, a jednocześnie powinny uwzględnić współczesne standardy życia społeczeństwa. Jak wyliczył sąd, Tomasz Komenda otrzyma około dwóch tysięcy złotych za każdy dzień pozbawienia wolności, co powinno we właściwy sposób zadośćuczynić krzywdy, jakich doznał od osadzonych oraz części pracowników Służby Więziennej w czasie odbywania kary, na którą nie zasługiwał.

 

Aneta Rempalska z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu mówiła, że z wnioskiem o przesłanie pisemnego uzasadnienia wyroku wystąpiła zarówno Prokuratura Okręgowa w Opolu, jak i kancelaria mecenasa Ćwiąkalskiego, który reprezentował Tomasza Komendę przed sądem.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie