Premier: w marcu kolejne 4,5 mld zł wsparcia dla firm

Polska
Premier: w marcu kolejne 4,5 mld zł wsparcia dla firm
Polsat News
Premier w zakładach Sigma S.A.

W marcu rząd przeznaczy kolejne 4,5 mld zł na wsparcie dla firm, dodatkowo umorzy zwrot pomocy z zeszłego roku dla około 50 rodzajów działalności - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "najbardziej poturbowanym branżom musimy dalej pomagać, również po pandemii będziemy starali się dalej je wspierać".

- Podjąłem decyzję, że w marcu będziemy kontynuować program wsparcia - stwierdził Morawiecki podczas wizyty w firmie Sigma w Jastkowie (Lubelskie). Jak podkreślił, trzecia fala epidemii jest groźna dla życia, zdrowia, ale też i dla gospodarki.

 

Jak mówił, w nowej puli pomocy znajdzie się 1 mld zł na zwolnienia ze składek na ZUS, ok. 0,5 mld na postojowe i dopłaty do wynagrodzeń, a także 1 mld zł bezzwrotnych dotacji dla małych firm i mikrofirm.

 

Dla branż "najbardziej dotkniętych"

 

Morawiecki ogłosił także, że te pieniądze, "które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm, i które miały być w 25 proc. zwrócone, będą mogły pozostać w firmach".

 

ZOBACZ: Premier w szpitalu tymczasowym w Lublinie. [KONFERENCJA] 11:20

 

- Zaznaczył, że dotyczy to rodzajów działalności "najbardziej dotkniętych przez epidemię" opisanych przez około 50 kodów PKD.

 

Wiosną być może "lepsze wiadomości" 

 

Szef rządu wyraził przekonanie, że wobec szalejącej trzeciej fali pandemii trzeba przeznaczać nowe środki na wsparcie miejsc pracy, na ratowanie polskich przedsiębiorców. "I to robimy" - powiedział.

 

Premier zaznaczył, że chodzi o to, by "przechować wartość polskiej gospodarki". - Jestem przekonany, że razem z pracownikami i przedsiębiorcami my tę wartość polskiej gospodarki przechowamy - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że wiosną lub późniejszą wiosną tego roku "będą coraz lepsze wiadomości również z tego frontu epidemicznego".

 

- Dzięki temu przechowaniu wartości, jaką jest polska gospodarka, będziemy gotowi do skoku - stwierdził premier.

 

- Tym najbardziej poturbowanym branżom musimy dalej pomagać. I dlatego na marzec zadecydowałem o przeznaczeniu kolejnych wielu mld zł na wsparcie dla tych branż, którym naprawdę bardzo, bardzo jest ciężko - powiedział Morawiecki. Dodał, że również po pandemii rząd będzie się starał "dalej im pomagać, dalej je wspierać".

laf/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie