Morawiecki: żałuję, że nie udało się wyjąć epidemii poza nawias sporów politycznych

Polska
Morawiecki: żałuję, że nie udało się wyjąć epidemii poza nawias sporów politycznych
PAP/Rafał Guz
Premier uznał, że "takie miejsca jak szpitale tymczasowe podnoszą bezpieczeństwo zdrowotne i ratują życie i zdrowie pacjentów"

- Żałuję że nie udało się wyjąć epidemii spoza sporów politycznych; niektórzy kpili z budowy szpitali rezerwowych i myślę, że dzisiaj powinni uderzyć się w piersi i powiedzieć "przepraszam" - stwierdził w piątek podczas konferencji w szpitalu rezerwowym w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

- Po roku od ogłoszenia stanu epidemii, wiemy, że wirus wszystkich potrafi zaskoczyć, wiec trzeba podejmować decyzje, które są trudne i mogą wydawać się dziwne - zaznaczył Morawiecki. - Decyzje, które wydawały się ponadmiarowe, zostały podjęte - dodał, mówiąc o powołaniu szpitali tymczasowych. 

 

Poinformował, że w szpitalu rezerwowym w Lublinie jest 400 łóżek covidowych (w tym ponad 40 obecnie zajętych) oraz 80 łóżek z respiratorami (1 zajęte).

 

"Opozycja powinna przeprosić"

 

- Ten rok nauczył nas też konieczności szerokiej współpracy - przypomniał, jednocześnie dziękując pracownikom i administracji za szybką budowę szpitali. - Żałuję, że nie udało się wyjąć epidemii poza nawias porów politycznych, to by na pewno bardzo pomogło - ocenił. Przypomniał też, że "szpital tymczasowe były bardzo krytykowane przez opozycję".

 

- Szpitale rezerwowe były mocno krytykowane przez opozycję; wiele osób z tamtej strony powinno uderzyć się w pierś i teraz powiedzieć: przepraszam" - dodał. - Te decyzje były właściwe - podsumował.

 

Premier uznał, że "takie miejsca jak szpitale tymczasowe podnoszą bezpieczeństwo zdrowotne i ratują życie i zdrowie pacjentów". 

 

WIDEO: Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w szpitalu tymczasowym w Lublinie 

  

 

Szczepienia w Polsce 

 

- Jesteśmy gotowi zwiększyć liczbę szczepień trzy-, czterokrotnie - podkreślał premier. - To zależy od dostaw, rozmawiałem z szefową KE i kilkoma przywódcami UE, by wywrzeć presję na ich zwiększenie - dodał, zaznaczając, że "presja ma sens". Przypomniał, że rozmawiał z szefową KE Ursulą von der Leyen i unijnymi przywódcami. 

 

Premier poinformował także o wizycie w Paryżu. - Umówiliśmy się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na spotkanie, na agendzie będzie współpraca gospodarcza, sprawy bilateralne, pandemia - zdradził. 

 

laf/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie