Media: 12 tys. osób zaszczepionych we Włoszech poza kolejnością. "Kasty w natarciu"

Świat
Media: 12 tys. osób zaszczepionych we Włoszech poza kolejnością. "Kasty w natarciu"
PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
96-letni mieszkaniec Bergamo zapytał w mediach: Kiedy mnie zaszczepicie?

12 tys. osób zaszczepiło się ostatnio we Włoszech, omijając kolejkę. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą karabinierzy ze specjalnej komórki do spraw ochrony zdrowia - podała w piątek włoska prasa. Wśród tych osób są adwokaci, sędziowie, psycholodzy i pracownicy firm.

O masowym zjawisku uprzywilejowanego dostępu do szczepionek pisze dziennik "Il Fatto Quotidiano", podkreślając, że ma to miejsce od północy po południe kraju. Jak stwierdza, "kasty są w natarciu" w chwili, gdy w połowie Włoch może zostać ogłoszona czerwona strefa najwyższego ryzyka zakażeń.

 

ZOBACZ: Kolejne kraje wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

 

Gazeta zaznacza, że zaszczepić udaje się przedstawicielom różnych zawodów, którzy argumentują, że są "narażeni na Covid-19"; "albo prawie narażeni".

 

96-letni mieszkaniec Bergamo: Kiedy mnie zaszczepicie?

 

Jako przykład z ostatnich dni podaje się placówkę medyczną z regionu Molise, gdzie zaszczepieni zostali pracownicy techniczni, administracyjni, a także dziennikarze jako personel i współpracownicy tej kliniki, należącej do eurodeputowanego Aldo Patriciello z ugrupowania Forza Italia.

 

Skala tego zjawiska, zaznacza się, nie jest dokładnie znana. Według dziennika rośnie liczba kategorii zawodowych, których przedstawiciele, nie czekając na swoją kolej ze względu na wiek, otrzymują preparat.

 

Gazety opisują też zdarzenie ze studia telewizyjnego, gdzie gościem był w czwartek wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Pokazano mu wypowiedź 96-letniego mieszkańca Bergamo, który zapytał:- Kiedy mnie zaszczepicie?

 

Wiceminister obiecał, że zajmie się tą sprawą.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie