W promieniach Roentgena "gwoździe" zamieniły się w papierosy. Przemyt wart 9,5 mln zł

Polska
W promieniach Roentgena "gwoździe" zamieniły się w papierosy. Przemyt wart 9,5 mln zł
Podlaska KAS
W tirze było 650 tys. paczek papierosów o wartości ponad 9,5 mln zł.

Gdy na przejście graniczne wjechał białoruski kierowca ciężarówki, który deklarował, że wiezie gwoździe, celnicy skierowali auto do szczegółowej kontroli. Szybko okazało się, że zamiast "budowlanki" w tirze był towar akcyzowy. W sumie funkcjonariusze znaleźli 650 tys. paczek papierosów o wartości ponad 9,5 mln zł. Gdyby trafiły na rynek, straty skarbu państwa mogłyby wynieść 15 mln zł.

Poddana celnej kontroli ciężarówka wjeżdżała do Polski przez polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne w Kuźnicy (woj. podlaskie). Zgodnie z dokumentami przedstawionymi przez kierowcę, miał to być transport gwoździ.

 

Prześwietlili tira wraz z ładunkiem

 

Ładunek został prześwietlony urządzeniem rtg, a potem poddany szczegółowej kontroli - okazało się, że w ogóle nie było tam gwoździ, tylko przemyt papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. 45-letni białoruski kierowca próbował nielegalnie wwieźć do Polski 650 tys. paczek papierosów.

 

ZOBACZ: Dwaj pracownicy ukraińskiej ambasady w Warszawie odwołani. Chodzi o próbę przemytu

 

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oszacowali, że przemyt miał wartość ponad 9,5 mln zł.

 

- Gdyby papierosy trafiły na polski rynek, straty skarbu państwa mogłyby wynieść 15 mln zł - poinformował w czwartek st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

 

Służba celno-skarbowa poinformowała, że podejrzany o przemyt obywatel Białorusi został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.

 

WIDEO: Podlascy celnicy odkryli przemyt, gdy auto przejechało przez urządzenie rtg

 

 

Rekordowe papierosy zamiast desek

 

Niespełna trzy tygodnie temu w Kuźnicy KAS i Straż Graniczna zatrzymały wspólnie największy - pod względem ilości i wartości - przemyt papierosów udaremniony na polskich przejściach granicznych. W dwóch ciężarówkach, które wjeżdżały do Polski razem, było ukrytych łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów.

 

ZOBACZ: Przemycał do Polski ludzkie włosy. Pukle ważyły prawie 5 kg

 

W dokumentach przewozowych zadeklarowane były... deski. Wartość tej kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. Gdyby towar trafił do nielegalnej sprzedaży, skarb państwa straciłby ponad 44,8 mln zł.

 

W tym przypadku zatrzymano trzy osoby, kierowców obu ciężarówek i ich zmiennika. Cała trójka to Polacy, również trafili do aresztu.

 

Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób zarówno na drogach jak i przejściach granicznych na granicy z Białorusią (zewnętrzną granicą UE) - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia do prześwietlania ładunków oraz specjalnie wyszkolone psy.

 

Gdyby papierosy trafiły na polski rynek, straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść 15 mln zł.Podlaska KAS
Gdyby papierosy trafiły na polski rynek, straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść 15 mln zł.
Z dokumentów wynikało, że w transporcie są gwoździe.Podlaska KAS.
Z dokumentów wynikało, że w transporcie są gwoździe.

 

hlk/grz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie