Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę ws. Rafalali. "Mogło dojść do wykorzystania seksualnego"

Polska
Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę ws. Rafalali. "Mogło dojść do wykorzystania seksualnego"
Facebook/ Rafalala
Nagranie, o którym mowa, dokumentuje spotkanie Rafalali z mężczyzną, najprawdopodobniej upośledzonym lub chorym psychicznie

Instytut Ordo Iuris zawiadomił prokuraturę w sprawie transseksualistki o pseudonimie Rafalala, która w mediach społecznościowych zamieściła film z niepełnosprawnym umysłowo mężczyzną. Zdaniem Instytutu z nagrania wynika, że mógł zostać on wykorzystany seksualnie.

Jak poinformowano w czwartek na stronie organizacji, w tej sprawie do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 198 Kodeksu karnego, a także o konieczności dogłębnego zbadania sprawy pod kątem jeszcze innych przestępstw, takich jak oszustwo czy zgwałcenie.

 

ZOBACZ: Rafalala z nowymi zarzutami. Brudziński: wulgarny, agresywny osobnik

 

Przywołany przepis Kodeksu mówi o tym, że ktoś, kto - wykorzystując bezradność innej osoby lub wynikający z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej brak zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem - doprowadza ją do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

"Obsceniczne" zachowanie

 

Nagranie, o którym mowa, dokumentuje spotkanie Rafalali z mężczyzną, najprawdopodobniej upośledzonym lub chorym psychicznie. "Wypowiedzi, modulacja głosu i gesty wykonywane przez Rafalalę mają charakter obsceniczny. Na nagraniu udokumentowane zostały czynności takie jak pocałunki, obejmowanie czy próba wręczenia pieniędzy pokrzywdzonemu" - czytamy w komunikacie Instytutu.

 

Zdaniem organizacji o ograniczeniu umysłowym pokrzywdzonego świadczy fakt, że nie jest on świadomy seksualnego kontekstu całego zdarzenia. "Z jego wypowiedzi wynika, że jest mężczyzną heteroseksualnym, zatem prawdopodobnie, będąc świadomym, z kim ma do czynienia, nie wszedłby w intymną relację z Rafalalą. Mężczyzna być może nie wie także, że jest nagrywany. Mówi on również, iż pracuje siedem godzin dziennie, co jest typowym wymiarem pracy dla osób niepełnosprawnych" - argumentuje Instytut.

 

W ocenie prawników Ordo Iuris prawdopodobnym jest, że między Rafalalą a mężczyzną mogło dojść do innej czynności seksualnej, a transseksualistka wykorzystała przy tym ograniczenie umysłowe i bezradność mężczyzny. Organizacja zwróciła też uwagę na oburzenie internautów zamieszczonym materiałem. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie