Chile najszybciej szczepiącym się krajem na świecie. Wyprzedziło Izrael

Świat
Chile najszybciej szczepiącym się krajem na świecie. Wyprzedziło Izrael
PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
W Chile zaszczepiono 21 procent populacji

Chile w tym tygodniu stało się krajem najszybciej szczepiącym swoich obywateli przeciw Covid-19 i pod względem tempa szczepień wyprzedziło nawet Izrael - wynika z danych portalu Our World in Data.

Omawiający te dane portal niemieckiego tygodnika "Stern" pisze, że Chile ma obecnie najwyższy na świecie wskaźnik liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców - w ostatnim tygodniu wyniósł on średnio 1,08 dawki dziennie na 100 mieszkańców. W Izraelu było to 1,03 dawki na 100 mieszkańców.

 

ZOBACZ: "Izrael wyszedł już niemal z obostrzeń związanych z Covid-19"

 

Szczepienia w Chile ruszyły na początku lutego i do tej pory ok. 4,1 mln osób przyjęło tam co najmniej jeden zastrzyk. To 21 proc. populacji kraju zamieszkiwanego przez 18 mln ludzi. W poniedziałek padł rekord dziennej liczby szczepień, według lokalnej gazety "La Tercera" wykonano ich 319 014.

 

Chilijczycy szczepią się głównie preparatem chińskiej firmy SinoVac, korzystają też ze szczepionek firm BionTech/Pfizer, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Kraj zamówił na razie łącznie 35 mln dawek szczepionek, z czego dostarczono do tej pory 10 mln.

 

Lata doświadczenia

 

Najdłuższy kraj świata sukces w kampanii szczepień przeciw Covid-19 zawdzięcza latom doświadczenia w organizacji masowych szczepień ludności, jak wyjaśnił gazecie "El Pais" chilijski minister zdrowia Enrique Paris.

 

ZOBACZ: Niemcy. Firma z Kolonii i IBM przygotują paszporty szczepionkowe

 

Szczepienia na wielką skalę rozpoczęto w 1978 r., nikt nie otrzymuje zastrzyku dopóki nie zarejestruje swoich danych osobowych, dokumentu tożsamości oraz nie wskaże szczepionki, którą ma przyjąć. - To pomaga nam prowadzić rzetelne statystyki - zaznaczył Paris.

 

Chile ma w planach zaszczepić przynajmniej jedną dawką do czerwca 80 proc. swojej populacji - czyli 15 mln osób. Kraj ma wysokie wskaźniki wzrostu zakażeń koronawirusem - od kilku dni średnio odnotowuje się 5 tys. nowych przypadków.

 

Według statystyk tamtejszego ministerstwa zdrowia od początku pandemii koronawirusem zakaziły się 864 064 osoby, zaś 21 182 zmarły.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie