Komisja ds. pedofilii zawiadamia prokuraturę ws. duchownych. Na liście kard. Dziwisz

Polska
Komisja ds. pedofilii zawiadamia prokuraturę ws. duchownych. Na liście kard. Dziwisz
zdj. ilustracyjne/ Polsat News
Komisja po zapoznaniu się z posiadanymi materiałami stwierdziła, że duchowni wskazani w zawiadomieniu posiadali wystarczającą wiedzę o wykorzystaniu seksualnym dzieci w latach wcześniejszych

Zawiadomienie ws. sześciu duchownych, którzy mieli nie poinformować organów ścigania o molestowaniu dzieci przez podległe im osoby skierowała do prokuratury Państwowa Komisja ds. Pedofilii - wynika z informacji przekazanej w czwartek przez tę komisję.

Jak poinformował z kolei Onet, zawiadomienie dotyczy m.in. hierarchów kościelnych: Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera.

 

ZOBACZ: Lewica pisze do papieża. Chcą, aby udostępnił akta ks. Dymera

 

"W ramach prowadzonych działań Państwowa Komisja ds. Pedofilii wysłała do Prokuratury Generalnej m.in. dwa zawiadomienia dotyczące sześciu osób duchownych. Komisja wnioskuje o wszczęcie postępowania w sprawie niezawiadomienia przez duchownych organów ścigania, mimo posiadanej przez nich wiedzy o krzywdzeniu małoletnich przez osoby im podległe" - poinformowała komisja w przekazanej informacji.

 

Komisja: duchowni wykorzystaniu seksualnym dzieci 

 

Jak zaznaczono, komisja po zapoznaniu się z posiadanymi materiałami stwierdziła, że duchowni wskazani w zawiadomieniu posiadali wystarczającą wiedzę o wykorzystaniu seksualnym dzieci w latach wcześniejszych. Urząd podkreślił, że nie ma przeszkód formalnych, by osoby te mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

 

Komisja podkreśliła przy tym, że stoi na straży interesu społecznego, dbając o sprawiedliwość dla poszkodowanych przestępstwem pedofilii. Urząd wysłał już 84 zawiadomienia do prokuratury, w tym 34 w związku z niezawiadamianiem o przestępstwach

emi/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie