Dwóch polskich dyplomatów ma opuścić Białoruś. "Polska rezerwuje prawo do adekwatnej odpowiedzi"

Świat
Dwóch polskich dyplomatów ma opuścić Białoruś. "Polska rezerwuje prawo do adekwatnej odpowiedzi"
KGRP w Grodnie

Białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych poleciło w czwartek, by dwóch polskich dyplomatów - konsul generalny w Grodnie i konsul z tej samej placówki - w ciągu 48 godzin opuściło terytorium Białorusi.

Jak czytamy w komunikacie resortu, do MSZ wezwano w czwartek charge d’affaires polskiej ambasady w Mińsku Marcina Wojciechowskiego, któremu wręczono notę z poleceniem opuszczenia kraju przez dwóch dyplomatów.

 

O sprawie poinformował także podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz. Jak zaznaczył, "Polska rezerwuje sobie prawo do adekwatnej odpowiedzi". 

 

 

Wydalenie polskiego dyplomaty za "gloryfikację Żołnierzy Wyklętych"

 

Wcześniej, we wtorek białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poleciło polskiemu konsulowi w Brześciu Jerzemu Timofiejukowi opuścić Białoruś. Jak podało białoruskie MSZ, wezwano do resortu charge d'affaires polskiej ambasady w Mińsku Marcina Wojciechowskiego, którego poinformowano o zdecydowanym proteście w związku z udziałem konsula Timofiejuka w "nieoficjalnym wydarzeniu poświęconym «dniowi żołnierzy wyklętych», do którego doszło 28 lutego w Brześciu z udziałem przedstawicieli związanych z Polską organizacji pozarządowych i młodzieżowych".

 

ZOBACZ: Polska wydaliła białoruskiego dyplomatę. "Odpowiedź na działania Mińska"

 

Jak informował wtedy Przydacz, pretekstem tej decyzji był udział konsula w spotkaniu z harcerzami zorganizowanym przez legalnie działającą na terytorium Białorusi organizację Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Zaznaczył, że podobna uroczystość była organizowana wielokrotnie w poprzednich latach.

 

Przydacz podkreślił, że Polska uznaje tę decyzję władz Białorusi za "całkowicie bezpodstawną i niezrozumiałą". W środę poinformował, że w reakcji na "nieprzyjazne i nieuzasadnione" działania białoruskich władz wobec polskiego konsula w Brześciu, Polska uznała za persona non grata dyplomatę z ambasady republiki Białorusi w Warszawie

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie