Białorusi grozi dyskwalifikacja z Eurowizji. "Piosenka narusza zasadę apolityczności"

Kultura
Białorusi grozi dyskwalifikacja z Eurowizji. "Piosenka narusza zasadę apolityczności"
Reuters
Tekst utworu Hałasy ZMiesta ma odnosić się do trwającego kryzysu politycznego na Białorusi

Państwowa Biełteleradiokompania wybrała reprezentanta kraju na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. To zespół Hałasy ZMiesta - reżimowy projekt kabaretowy znany głównie z piosenek obśmiewających oponentów Alaksandra Łukaszenki. Organizator konkursu - Europejska Unia Nadawców - opublikowała oświadczenie, w którym stwierdzono, że zgłoszony utwór narusza zasadę apolityczności.

Po wyborze zespołu, na portalu Change.org zarejestrowano petycję wzywającą do dyskwalifikacji białoruskiego kandydata. Przypomniano w niej historię białoruskich protestów, a także fakty dotyczące grupy. Wypomniano jej otwarte poparcie dla reżimu Alaksandra Łukaszenki i wypowiedzi lidera Hałasów ZMiesta o protestujących. 

 

Portal Escxtra zauważa, że tekst utworu Hałasy ZMiesta odnosi się do trwającego kryzysu politycznego, protestów i sfałszowanych wyborów.

 

ZOBACZ: "Tragikomedia po białorusku". Najbardziej absurdalne wyroki

 

 

W czwartek do sprawy odniosła się Europejska Unia Nadawców - organizator planowanej na maj Eurowizji.

 

"W ramach standardowej procedury obejmującej wszystkie piosenki zgłoszone do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, Europejska Unia Nadawców uważnie przeanalizowała białoruską piosenkę »Nauczę cię« zespołu Hałasy ZMiesta, co miało na celu stwierdzenie jej zgodności z zasadami konkursu. Ustalono, że piosenka narusza zasadę apolityczności konkursu" - czytamy w oświadczeniu.

 

18, 20 i 22 maja

 

Organizatorzy zalecili białoruskiemu nadawcy dokonanie w zmian w utworze lub zgłoszenie innej piosenki. W przeciwnym razie Białorusi grozi dyskwalifikacja z tegorocznej edycji konkursu.

 

Na Białorusi, podobnie jak w innych krajach byłego Związku Radzieckiego, konkursy Eurowizji są pilnie śledzone i uznawane za bardzo istotne wydarzenie rozrywkowe.

 

65. Konkurs Piosenki Eurowizji zaplanowano na 18, 20 i 22 maja w hali Ahoy w Rotterdamie.

zdr/sgo/ polsatnews.pl, Biełsat
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie