Polska strefą wolności LGBT? Śmiszek zapowiada projekt uchwały

Polska
Polska strefą wolności LGBT? Śmiszek zapowiada projekt uchwały
PAP/Piotr Nowak
Wiceprzewodniczący KP Lewicy Krzysztof Śmiszek

Złożymy w Sejmie projekt uchwały wzywającej polskie władze i polskie instytucje, aby uczynić Polskę strefą wolności dla osób LGBT - zapowiedział w środę w Brukseli wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek.

W środę, podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rady UE, dotycząca sytuacji osób LGBTI w Unii Europejskiej. Eurodeputowani zagłosują nad rezolucją w tej sprawie, przewidującą ogłoszenie UE strefą wolności dla osób LGBTI.

 

Podczas konferencji w Brukseli Śmiszek powiedział, że oczekuje nie tylko poważnej debaty i przyjęcia rezolucji, ale także tego, że PE "będzie naciskał na instytucje europejskiej, aby w prowadzonych przez nich działaniach ws. naruszenia przez Polskę praworządności, także uwzględnić naruszanie praw osób LGBT i naruszanie praw człowieka".

 

Śmiszek: praworządność to nie tylko wolne sądy

 

Jak dodał, "praworządność to nie tylko wolne sądy, bo praworządność to nie tylko sprawnie działający Trybunał Konstytucyjny, to nie tylko Krajowa Rada Sądownictwa i wolność dla sędziów i niezawisłe działania sądów, ale to także prawa fundamentalne".

 

ZOBACZ: Francuskiemu ministrowi odmówiono wizyty w "strefie wolnej od LGBT"? Odpowiedź MSZ

 

- Po przyjęciu przez Parlament Europejski debatowanej rezolucji, która zostanie przyjęta dzisiaj, w przyszłym tygodniu, kiedy zbierze się polski Sejm na kolejnym posiedzeniu, klub (Lewicy) złoży projekt uchwały do przyjęcia przez cały polski Sejm siostrzanej uchwały - poinformował polityk Lewicy. - Wezwiemy polski Sejm do tego, aby wezwał polskie władze, wezwał polskie instytucje do tego, aby uczynić Polskę strefą wolności dla osób LGBT - zapowiedział.

 

Śmiszek zwrócił się też do polskich parlamentarzystów. - Wzywam w tym miejscu wszystkich posłów, wszystkie posłanki klubów opozycyjnych do poparcia takiej uchwały - apelował.

 

- Nigdy wcześniej polski Sejm nie zajmował się tego typu uchwałą. Nigdy wcześniej nie było takiej potrzeby, żeby polski Sejm zajął się taką uchwałą, natomiast w świetle tych wszystkich wydarzeń, które dzieją się w Polsce, tej nagonki nienawiści na mniejszości, na kobiety, na wszystkich tych, którzy nie wpisują się w obraz prawdziwego Polaka stworzony przez PiS - wszyscy ci, którzy mienią się demokratami powinni taki projekt uchwały poprzeć - podkreślił wiceszef klubu Lewicy.

 

W Parlamencie Europejskim powstał projekt rezolucji w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej "strefą wolności LGBTIQ". Został przygotowany przez deputowanych, również polskich, z poparciem PO, SLD, grupy Zieloni i Wiosny. Podpisali się pod nim m.in. Andrzej Halicki, Łukasz Kohut, Leszek Miller, Robert Biedroń, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz i Sylwia Spurek.

 

Projekt zawiera zapis, że "Komisja nie powinna wahać się przed użyciem wszystkich narzędzi, w tym postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, ram na rzecz praworządności, art. 7 TUE, a także niedawno przyjętego rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w odniesieniu do przepisów prawa w państwach członkowskich w celu przeciwdziałania naruszeniom praw podstawowych osób LGBTIQ w całej Unii".

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie