Szpital tymczasowy w hangarze lotniczym na Okęciu

Polska
Szpital tymczasowy w hangarze lotniczym na Okęciu
PAP/Mateusz Marek
Dla chorych na COVID -19 przygotowano 56 łóżek

W środę otwarty został tymczasowy szpital wojskowy w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu. Dla chorych na COVID -19 przygotowano 56 łóżek z możliwością zwiększenia ich liczby do 250, gotowych jest 30 łóżek respiratorowych - przekazał w środę resort obrony narodowej.

MON poinformował, że szpital w wojskowej bazie lotniczej na warszawskim Okęciu, jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).

 

"Jest wyposażony w pełne zaplecze diagnostyczne (tomograf, RTG, etc.), szpital powstał według koncepcji wypracowanych podczas misji polskich lekarzy wojskowych we włoskim Bergamo oraz w Armii Stanów Zjednoczonych. Wśród personelu medycznego znajdą się także doświadczeni lekarze z warszawskiego szpitala przy ul. Szaserów" - podał MON w komunikacie.

 

 

Płk Artur Bachta, komendant Centralnego Szpitala Klinicznego MON przy WIM w Warszawie, podczas spotkania w środę z dziennikarzami, poinformował, że ordynatorami szpitala będą "najbardziej doświadczeni medycy z WIM". Pozostały personel stanowić będą lekarze i pielęgniarki, a także studenci medycyny oddelegowani z jednostek podległych MON.

 

ZOBACZ: Warszawa. Rusza szpital modułowy. Trafią tam najciężej chorzy na Covid-19

 

Zapowiedział, że pierwsi pacjenci trafią do szpitala trafić pod koniec tygodnia. Szpital ma obsługiwać pacjentów przede wszystkim z terenu Warszawy, ale także - jeśli będzie taka potrzeba - z całego województwa mazowieckiego.

 

Będzie mógł przyjąć 56 pacjentów

 

W szpitalu, który powstał w hangarze lotniczym, wydzielono sześć modułów, z czego uruchomione zostały dwa. Pozostałe będą uruchamiane w przypadku zgłoszenia takiej potrzeby przez wojewodę mazowieckiego. Szpital obecnie będzie mógł przyjąć 56 pacjentów, ale ma możliwość zwiększenia liczby miejsc hospitalizacji do 250.

 

ZOBACZ: Wymiana zdań podczas konferencji. Posłowie KO żądają komisji śledczej ws. walki z pandemią

 

Do obsługi 56 pacjentów zaplanowano zatrudnienie do 150 członków personelu medycznego, który będzie pracował w systemie dyżurowym. Płk Bachta zapewnił, że personel szpitala został już skompletowany. - Dziś kwaterujemy pierwsze osoby skierowane tu przez ministra obrony do pracy. Nasz personel z WIM jest już przeszkolony i gotowy do pracy - dodał.

 

Lekarz kpt. Jacek Siewiera z WIM powiedział, że instalacja tymczasowego szpitala pozwala na opiekę "w pełnym spektrum" nad pacjentami chorymi na COVID-19.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie