Resort chce umożliwić odwiedziny w DPS-ach

Polska
Resort chce umożliwić odwiedziny w DPS-ach
zdj. ilustracyjne/ Pixabay
Ostateczna decyzja należy do dyrektora placówki po uzgodnieniu z powiatowym sanepidem

Zwróciliśmy się do wojewodów i dyrektorów domów pomocy społecznej, aby przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa poluzować obostrzenia, jeśli chodzi o możliwość odwiedzin pensjonariuszy - przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

- Zwróciliśmy się dzisiaj do organów wojewody, jak również do dyrektorów placówek, aby w miarę możliwości, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa poluzować obostrzenia, jeśli chodzi o możliwość odwiedzin w domach pomocy społecznej. Wiemy, że od wielu miesięcy ten kontakt był mocno utrudniony - powiedział wiceszef MRiPS.

 

Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do dyrektora placówki po uzgodnieniu z powiatowym sanepidem.

 

Szwed podkreślił, że sytuacja w domach pomocy społecznej jest ustabilizowana, a skala zakażeń jest tam bardzo niska. - Na prawie 80 tys. pensjonariuszy, w samorządowych domach pomocy społecznej mamy 48 chorych, czyli to jest jedna dziesiąta procenta ogółu mieszańców. Z kolei na prawie 50 tys. pracowników - zakażonych jest 61. Podobna sytuacja wygląda w placówkach prywatnych - tu chorych mamy 26 mieszkańców i 10 pracowników - poinformował wiceminister.

 

Szczepienia w placówkach

 

Dodał, że na ustabilizowanie sytuacji miały wpływ prowadzone w ostatnich miesiącach działania zabezpieczające DPS-y oraz szczepienia.

 

ZOBACZ: Ruszyły zapisy na szczepienie dla osób przewlekle chorych

 

- Chęć zaszczepienia zadeklarowało 80 proc. pensjonariuszy i 60 proc. pracowników domów pomocy społecznej. W całym kraju zaszczepiono średnio 80 proc. pensjonariuszy, ale są placówki, gdzie 100 proc. osób przyjęło już obie dawki - wskazał Szwed.

 

Zwrócił uwagę, że "dzięki temu nie doszło do dramatycznych sytuacji, które miały miejsce w ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej, gdzie domy pomocy społecznej były bardzo mocno dotknięte pandemią".

 

Szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej rozpoczęły się 18 stycznia. Aby otrzymać szczepionkę, mieszkańcy DPS-ów nie muszą opuszczać placówek. Są do nich kierowane mobilne punkty szczepień z podstawowej opieki zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ, jest to mobilny punkt ze szpitala węzłowego.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie