Zakaz palenia węglem i drewnem w Warszawie? Jest projekt uchwały

Polska
Zakaz palenia węglem i drewnem w Warszawie? Jest projekt uchwały
Pixabay
Powodem wprowadzenia uchwały miałoby być to, że "uchwała antysmogowa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów"

Projekt uchwały intencyjnej dla Rady m. st. Warszawy przygotowało stowarzyszenie "Miasto jest nasze". Zgodnie z dokumentem zakaz palenia węglem i drewnem w domowych instalacjach grzewczych w stolicy miałby obowiązywać od od października 2023 r.

Za projekt odpowiada stowarzyszenie "Miasto jest nasze" oraz Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.  

 

Jak twierdzą autorzy w przekazanym komunikacie "roczne oceny jakości powietrza wykonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie wskazują, że jakość powietrza w Warszawie jest bardzo zła. Przekroczone są dopuszczalne poziomy stężeń pyłów PM10 i  PM2,5, dwutlenku azotu oraz poziom docelowy benzo(a)pirenu". 

 

Zapowiedź Trzaskowskiego

 

- W 2019 r. liczba dni z przekroczeniami dopuszczalnych stężeń dobowych dla pyłu PM10 wyniosła w Warszawie 58 dni, to prawie tyle, ile trwają wakacje szkolne - informuje Iwona Bojadżijewa z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

 

Podjęcie takiej uchwały przez stołeczne władze byłoby, zdaniem autorów projektu, sygnałem dla samorządów, że "Warszawa jest gotowa odejść od węgla w ostatnim kwartale 2023 roku".

 

- Rafał Trzaskowski rok temu ogłosił, że do uchwały antysmogowej zostanie dodany zapis odnośnie zakazu palenia węglem od października 2023 r. Chcemy, żeby Prezydent dotrzymał słowa - podkreśla Barbara Jędrzejczyk wiceprezes stowarzyszenia "Miasto jest nasze".

 

"Wzywamy Radę Miasta"

 

Powodem wprowadzenia uchwały miałoby być to, że "uchwała antysmogowa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów w zakresie poprawy jakości powietrza, uważamy, że konieczne jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie stosowania paliw stałych".

 

ZOBACZ: "Wiem, że rano będę się dusił". "Raport" o smogu

 

- Zima, która właśnie dobiega końca wyraźnie pokazała, że powietrze w Warszawie się nie poprawia. Wystarczyło kilka tygodni mrozu i stolica Polski znów trafiła do czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Dlatego wzywamy Radę Miasta do przyjęcia przygotowanej przez Miasto Jest Nasze oraz Fundację ClientEarth uchwały intencyjnej - mówi Jan Mencwel prezes "Miasto jest nasze".

 

Mencwel zwrócił uwagę, że dwa tygodnie temu Warszawa miała "niemalże najgorsze powietrze ze wszystkich miast na całym świecie". Informował o tym m.in. Warszawski Alert Smogowy, powołując się na ranking jakości powietrza - World Air Quality Ranking. - To się musi skończyć i to się może skończyć dzięki tej uchwale, która wyrazi jasną wolę ze strony radnych, że w Warszawie ma się zakończyć epoka węgla - powiedział.

laf/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie