Ponad 22 tys. wstrząsów na Islandii. Możliwa erupcja uśpionego wulkanu

Świat
Ponad 22 tys. wstrząsów na Islandii. Możliwa erupcja uśpionego wulkanu
Flickr/Soffia S/CC BY 2.0
Wulkan Keilir

Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) poinformowało, że w zeszłym tygodniu odnotowano ponad 22 tysiące trzęsień ziemi, które odczuwalne były m.in w Reykjaviku. Agencja przekazała, że podobna aktywność była w przeszłości notowana przed erupcjami wulkanów. Ostrzega także, że możliwa jest erupcja uśpionego od ponad 800 lat wulkanu na półwyspie Reykjanes. Wstrząsy nadal trwają.

Od kilkunastu dni Islandczycy "budzą się z powodu trzęsień ziemi". - Ludzie w Reykjaviku budzą się z powodu trzęsienia ziemi, później zasypiają podczas trzęsienia ziemi - powiedział "New York Times" Thorvaldur Thordarson, profesor wulkanologii na Uniwersytecie Islandzkim.

 

ZOBACZ: Islandia szykuje się na erupcję wulkanu. Był uśpiony od 800 lat

 

Seria rozpoczęła się 24 lutego w pobliżu półwyspu Reykjanes, położonego 32 kilometry na południowy zachód od Reykiaviku. Wstrząsy miały wówczas siłę 5,7 w skali Richtera. 

 

 

Eksperci uważają, że to ruch magmy na granicy, gdzie łączą się płyty tektoniczne Eurazji i północnoamerykańskie, spowodował aktywność. - Dwie płyty tektoniczne oddalają się od siebie, a ten ruch stworzył warunki do wypłynięcia na powierzchnię magmy - powiedział Freysteinn Sigmundsson, profesor geofizyki na Uniwersytecie Islandzkim.

 

 

Dr Pall Einarsson, emerytowany profesor geofizyki na Uniwersytecie Islandzkim przyznał, że "nigdy nie doświadczył tylu trzęsień ziemi". - Mówimy o odczuwaniu kilku z nich każdego dnia. Być może wkraczamy w nowy okres na półwyspie. Wygląda na to, że jest to przygotowanie na jakąś erupcję - tłumaczył.

 

Eksperci uspokajają

 

Aktywność jest bardzo duża. Tylko w zeszłym tygodniu odnotowano ponad 22 tysiące trzęsień ziemi, a w obecnym odnotowano kolejne tysiące o różnorodnej sile. Najsilniejsze z nich - odczuwalne w poniedziałek - miało 5,0 w skali Richtera, ale istnieją obawy, że może dojść do silniejszych wstrząsów. Ruch magmy odnotowano w pobliżu trzech wulkanów, które znajdują się w rejonie Reykanes.

 

ZOBACZ: Włochy. Wulkan Etna znów aktywny. Wyrzuca z siebie fontanny lawy

 

Zdaniem naukowców może być to zapowiedź zbliżającej się erupcji wulkanu Keilir. - To wygląda na zamieszanie, jakiego spodziewalibyśmy się w okresie poprzedzającym erupcję - powiedział islandzkim mediom Kristín Jónsdóttir z Islandzkiego Urzędu Meteorologicznego.

 

Wulkan był uśpiony od XII w. Tysiące osób oczekują na wydarzenie, które być może będzie można obserwować na żywo dzięki umieszczonym w pobliżu kamerom.

 

 

Eksperci uspokajają, że ewentualna erupcja nie powinna zagrozić zamieszkanym regionom półwyspu. - Mówimy raczej o wylewnej erupcji, a nie o wybuchu - powiedział dr Sigmundsson. Naukowiec twierdzi także, że nie będzie powtórki z 2010 roku, gdy smuga popiołu wypuszczona przez wulkan Eyjafjallajökull sparaliżowała ruch lotniczy w Europie.

 

Wtóruje mu profesor Thordarson. - Faktycznie wstrząsów jest dużo i to niepokoi ludzi, ale nie ma się czym martwić, świat się nie zawali - stwierdził.

rsr/prz/ New York Times
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie