PiS ma mieć nowego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich
Zjednoczona Prawica ma w tym tygodniu przedstawi kolejnego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak informuje nieoficjalnie RMF FM, będzie nim poseł Prawa i Sprawiedliwości z Wielkopolski Bartłomiej Wróblewski. To on przed czterema laty przygotował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.
Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara na stanowisku RPO. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.
19 marca to nowy termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich wyznaczony przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Według nieoficjalnych informacji RMF FM, kandydatem Zjednoczonej Prawicy ma być poseł Bartłomiej Wróblewski.
ZOBACZ: Trybunał Konstytucyjny odwołał rozprawę ws. kadencji RPO. Jest nowy termin
To on cztery lata temu przygotował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący niezgodności z ustawą zasadniczą aborcji tzw. przesłanek eugenicznych, podobny do tego, który w zeszłym roku doprowadził do niemalże całkowitego zakazu przerywania ciąży. Wtedy, po serii protestów kobiet, wniosek został wycofany.
We wrześniu 2020 r., kiedy Wróblewski zagłosował przeciwko "piątce dla zwierząt", po czym na kilka miesięcy został zawieszony w prawach członka PiS.
Ikonowicz, Hermeliński
Wśród kandydatów, których mogłaby poprzeć opozycja, w kuluarach Sejmu pojawiają się nazwiska Piotra Ikonowicza i byłego szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego.
RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.