Na Covid-19 chorują coraz młodsi. "Średnia to teraz 35 lat"

Polska
Na Covid-19 chorują coraz młodsi. "Średnia to teraz 35 lat"
PAP/Maciej Kulczyński
Profesor Paweł Januszewicz odniósł się także do doniesień na team brazylijskiej odmiany wirusa

- Nowe warianty koronawirusa powodują, że zakażone są coraz młodsze osoby - mówił w Nowym Dniu z Polsat News prof. Paweł Januszewicz, ekspert medyczny Fundacji Polsat. Dodał także, że mutacje wywołują chorobę, która trwa dłużej.

Profesor pytany o sytuację epidemiczną uznał, że aktualnie w Europie jest ona gorsza niż w Stanach Zjednoczonych, które dotychczas były jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państw. 

 

- W Europie narasta przewaga wariantów wirusa, część z nich powoduje, że zakażone są coraz młodsze osoby i wirus dłużej przebywa w organizmie, co skutkuje tym, że zakażony nowym wariantem zakaża więcej osób i trwa to dłużej - wyjaśniał. Dodał, że "sytuacja Europy jest nieciekawa". 

 

Wirus a szkoły 

 

Pytany o możliwość szerszego otwarcia szkół przypomniał, że "średnia wieku zakażonych obniża się, było powyżej 50, teraz to jest około 35 lat". - Szkoła będzie takim miejscem gdzie te zasady DDM będą musiały być bardzo przestrzegane - podkreślał.  

 

ZOBACZ: "Nie przypuszczałam, że kiedyś to powiem. Marzę o powrocie do szkoły"

 

WIDEO: Średnia wieku zakażonych obniża się. "Teraz to 35 lat"

  

 

Zaznaczył także, że "dzieci są niewrażliwe na koronawirusa, ale stanowią element przenoszenia". Zdaniem profesora mogą być zagrożeniem dla świata zewnętrznego, czyli rodziców i dziadków. 

 

- Szczepionka dla dzieci najprawdopodobniej kiedyś będzie i najprawdopodobniej trzeba będzie ją stosować - uznał.

 

Wariant brazylijski 

 

Profesor Paweł Januszewicz odniósł się także do doniesień na temat brazylijskiej odmiany wirusa. Według naukowców z Sao Paulo tamtejszy wariant może ponownie zakażać ozdrowieńców, a ich nabyta odporność okazuje się niewystarczająca. 

 

ZOBACZ: Naukowcy alarmują. Brazylijski wariant koronawirusa może zakażać ozdrowieńców

 

Według profesora rodzi to pytania o szczepienia ozdrowieńców, "czy to powinna być jedna dawka czy dwie". Przyznał też, że szczepienia przeciw Covid-19 będą prawdopodobnie przeprowadzane co roku. - O tym się mówi w branży - zaznaczył, dodając, że "to tego już dziś powinniśmy się przygotować". 

laf/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie