Unia Europejska dostarczy szczepionki do Korei Południowej

Świat
Unia Europejska dostarczy szczepionki do Korei Południowej
PAP/EPA/LUONG THAI LINH

Szefowie dyplomacji Korei Płd. i UE uzgodnili w poniedziałek zacieśnienie współpracy w sprawie szczepionek przeciwko Covid-19, a Bruksela zobowiązała się do „gładkich dostaw” preparatów do Korei Płd. - przekazała agencja Yonhap, cytując komunikat MSZ w Seulu.

Uzgodnienia poczyniono podczas rozmowy telefonicznej pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Korei Płd. Czung Uj Jongiem a szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem – napisano w komunikacie.

 

W Korei Płd. od końca lutego trwają szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca oraz specyfikiem amerykańskiego koncernu Pfizer. Pierwsze dawki szczepionek otrzymało tam już łącznie ok. 316 tys. osób.

 

ZOBACZ: Korea Południowa. Osiem osób zmarło kilka dni po szczepieniu, są wyniki badań

 

W ubiegłym tygodniu Włochy jako pierwszy kraj UE skorzystały z unijnego narzędzia kontroli eksportu szczepionek i zablokowały wywóz 250 tys. dawek preparatu AstraZeneca do Australii. Jako powód wskazano, że firma AstraZeneca nie wywiązuje się ze zobowiązań wynikających z jej umowy z UE.

 

Borrell i Czung zgodzili się również utrzymać partnerstwo Korei Płd. i UE w obszarach handlu, inwestycji, odpowiedzi na pandemię Covid-19 i zmian klimatu. Szef unijnej dyplomacji wyraził też poparcie dla wysiłków Seulu na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i poprawy stosunków z Koreą Płn. – przekazał Yonhap, powołując się na południowokoreańskie MSZ.(

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie