Igrzyska Olimpijskie w Tokio bez widzów z zagranicy?

Świat
Igrzyska Olimpijskie w Tokio bez widzów z zagranicy?
Twitter/Tokyo2020
Według Mainichi japońskie władze rozważają możliwość dopuszczenia do wydarzeń sportowych publiczności z Japonii i zastanawiają się, ile osób będzie mogło zasiąść na widowni.

Japoński rząd zamierza zorganizować Igrzyska Olimpijskie w Tokio bez udziału widzów z zagranicy, gdyż obawia się, że mogliby oni roznosić koronawirusa – podał w środę portal Mainichi, powołując się na kilka anonimowych źródeł.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w marcu po dyskusjach z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) – przekazały te źródła.

 

"W obecnych warunkach nie możemy przyjąć widzów z zagranicy"

 

Według Mainichi japońskie władze rozważają możliwość dopuszczenia do wydarzeń sportowych publiczności z Japonii i zastanawiają się, ile osób będzie mogło zasiąść na widowni.

 

"W obecnych warunkach nie możemy przyjąć widzów z zagranicy" – powiedziało dziennikowi "Mainichi Shimbun" źródło zbliżone do japońskiego rządu.

 

ZOBACZ: Sportowcy o przygotowaniach do igrzysk. "Jesteśmy w stanie znieść wiele"

 

W Tokio i trzech okolicznych prefekturach obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu opanowania trzeciej fali pandemii koronawirusa. Premier Japonii Yoshihide Suga oświadczył w środę, że rozważa przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne dwa tygodnie.

 

Granice Japonii pozostają zamknięte dla większości obcokrajowców nieposiadających pozwoleń na stały pobyt w tym kraju.

 

Przniesione igrzyska

 

Igrzyska w Tokio miały się pierwotnie odbyć w 2020 r., ale zostały przełożone z powodu pandemii Covid-19. Zgodnie z obecnym planem mają się rozpocząć 23 lipca.

 

Sondaże opinii publicznej wskazują tymczasem, że większość Japończyków wciąż jest przeciwnych organizacji Igrzysk tego lata, choć sprzeciw społeczny maleje.

 

ZOBACZ: "Raport": tak polscy sportowcy przygotowują się do letnich igrzysk w Tokio

 

W badaniu przeprowadzonym między 18 stycznia a 25 lutego przez dziennik "Yomiuri Shimbun" 70 proc. ankietowanych oświadczyło, że są "zainteresowani Igrzyskami", ale 58 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko ich organizacji w tym roku z powodu Covid-19.

 

W tym samym badaniu 91 proc. uczestników oceniło, że jeśli impreza odbędzie się zgodnie z obecnym planem, udział publiczności powinien być ograniczony do minimum albo nie powinno jej być wcale.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie