Czeska pacjentka z Covid-19 przyjęta w polskim szpitalu

Świat
Czeska pacjentka z Covid-19 przyjęta w polskim szpitalu
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK/ zdjęcie ilustracyjne
Transport pacjentki ze szpitala w kraju pardubickim jest możliwy dzięki aktywowaniu przez Czechy unijnego systemu wczesnego ostrzegania i reakcji (ERWS), który pozwala na korzystanie z międzynarodowej pomocy

Chora na COVID-19 Czeszka przyjechała we wtorek do Szpitala Rejonowego im. dr J. Rostka w Raciborzu (Śląskie), gdzie ma kontynuować leczenie – potwierdził dyrektor placówki Ryszard Rudnik.

Polscy lekarze dysponują jej dokumentacją medyczną, przetłumaczoną na polski.

 

To pierwsza pacjentka z Czech, która będzie leczona w Polsce w ramach pomocy udzielanej naszym południowym sąsiadom w związku z przepełnieniem tamtejszych szpitali.

 

"Powinniśmy sobie poradzić"

 

Szef pogotowia ratunkowego w regionie kraju (województwa) pardubickiego Igor Paar mówił, że przewóz pacjentki realizowany jest standardową karetką używaną w przypadku pacjentów z chorobą zakaźną. Chora jest podłączona do aparatury sztucznego oddychania.

 

W poniedziałek szpital planował transport śmigłowcem, ale ostatecznie zdecydowano się na karetkę. Trasa z Uścia nad Orlicą prowadzi do przejścia granicznego w Boguminie, skąd jest około 30 kilometrów do szpitala w Polsce. Paar, który jest nie tylko lekarzem pogotowia, ale pracuje także na oddziałach intensywnej opieki medycznej, powiedział agencji CTK, że ma nadzieję na zrozumienie się z polskimi lekarzami.

 

ZOBACZ: Czechy. Pacjentka z Uścia nad Orlicą ma być przewieziona do szpitala w Polsce

 

- Słowa są tak podobne, że powinniśmy sobie poradzić - powiedział.

 

Transport pacjentki ze szpitala w kraju pardubickim jest możliwy dzięki aktywowaniu przez Czechy unijnego systemu wczesnego ostrzegania i reakcji (ERWS), który pozwala na korzystanie z międzynarodowej pomocy.

ac/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie