Czechy. Pacjentka z Uścia nad Orlicą ma być przewieziona do szpitala w Polsce

Świat
Czechy. Pacjentka z Uścia nad Orlicą ma być przewieziona do szpitala w Polsce
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Sytuacja w Czechach jest trudna. Pacjentka trafi do Polski

W poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano do Polski ma zostać przewieziona pacjentka ze szpitala w Uściu nad Orlicą – poinformował w komunikacie hejtman (odpowiednik marszałka województwa) pardubickiego kraju (województwa) Martin Netolicky. Nieoficjalnie wiadomo, że chora miałaby trafić do szpitala w Raciborzu.

Netolicky napisał, że trwają ostatnie przygotowania, w tym uzyskiwanie zgody rodziny. W rozmowie z czeską telewizją publiczną CT24 powiedział, że procedura administracyjna jest długotrwała i ociężała.

 

ZOBACZ: Czechy. Prezydent Zeman prosi Chiny o szczepionkę przeciwko Covid-19

 

Lekarze zakwalifikowali do transportu do Polski także jednego pacjenta ze szpitala w Pardubicach, ale w poniedziałek okazało się, że jego stan zdrowia wyklucza już możliwość przewozu – zauważył Netolicky.

 

Według nieoficjalnych informacji chora z Covid-19 ze szpitala w Uściu nad Orlicą miałaby trafić do szpitala w Raciborzu.

 

Trudna sytuacja

 

Rzeczniczka spółki, która zawiaduje szpitalami w kraju pardubickim, Katerzina Semradova, powiedziała, że poza uzyskaniem zgody rodziny potrzebne jest przetłumaczenie na język polski dokumentacji medycznej, a także uzyskanie zgody na leczenie za granicą od kasy chorych.

 

Sytuacja w szpitalach regionu jest bardzo trudna. Samorząd jako pierwszy w kraju ogłosił w miniony wtorek, że system opieki medycznej stał się niewydolny z powodu przeciążenia przypadkami Covid-19, a szpitale nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki medycznej.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie