Ziobro o ustawie antyprzemocowej: rozwiązania, które działają

Polska
Ziobro o ustawie antyprzemocowej: rozwiązania, które działają
fot. PAP/Tomasz Gzell
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Wprowadzamy rozwiązania, które działają - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podsumowując 100 dni obowiązywania tzw. ustawy antyprzemocowej. Podkreślił, że przepisy te są ważne zwłaszcza dla kobiet.

Szef MS podczas konferencji prasowej podsumował 100 dni funkcjonowania tzw. ustawy antyprzemocowej. Chodzi o opracowane przez resort sprawiedliwości przepisy, które weszły w życie 30 listopada ubiegłego roku. Ustawa wprowadziła odrębne, szybkie postępowanie w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia zajmowanego wspólnie z ofiarą mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Celem zmian była skuteczniejsza ochrona ofiar przemocy przed ich oprawcami.

 

ZOBACZ: Wiceminister sprawiedliwości spotka się z matką, której odebrano 11 dzieci. "Działamy"

 

- To bardzo ważna ustawa zwłaszcza dla kobiet. W ogromnej większości bowiem kobiety stają się ofiarami przemocy. Też dla dzieci, bo dzieci często towarzyszą temu dramatycznemu przebiegowi napaści domowej, która miała miejsce w Polsce na przestrzeni ostatnich lat - powiedział Ziobro.

 

Minister podkreślił, że kobiety często skarżyły się na brak właściwego wsparcia ze strony państwa i zostawały same w rękach sprawców. - My pokazaliśmy, że (...) jesteśmy zwolennikami realnej pomocy kobietom, tym które znajdują się w konkretnej sytuacji opresji.(...) My nie mówimy, nie wprowadzamy ideologii, ale wprowadzamy rozwiązania, które działają  - dodał Ziobro.

 

Ziobro oświadczył też, że resort bardzo szanuje kobiety, które jego zdaniem odgrywają fundamentalną rolę w polskim społeczeństwie. - Chcemy powiedzieć, że zawsze będziemy brać pod uwagę kobietę, jej sytuację i ochronę prawną jaką państwo powinno ją zawsze otaczać. Zwłaszcza, kiedy jest ofiarą przemocy Ministerstwo Sprawiedliwości ma obowiązek działać i proponować rozwiązania - dodał.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie