Szefowa KE: od kwietnia dostawy szczepionek wzrosną do 100 milionów miesięcznie

Świat
Szefowa KE: od kwietnia dostawy szczepionek wzrosną do 100 milionów miesięcznie
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Dostawy szczepionek mają wzrosnąć od kwietnia

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen przekonuje w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Stuttgarter Nachrichten", że od kwietnia dostawy szczepionek w UE "podwoją się" do 100 milionów miesięcznie.

- Od kwietnia ilości mogą się ponownie podwoić, zgodnie z planami producentów, również dlatego, że wkrótce zostaną zatwierdzone kolejne szczepionki - powiedziała Ursula von der Leyen niemieckiej gazecie. Dodała, że spodziewa się „średnio około 100 milionów dawek miesięcznie w drugim kwartale, łącznie 300 milionów do końca czerwca”.

 

Jak podało "Politico", w osobnym wywiadzie telewizyjnym przeprowadzonym w poniedziałek rano dla France 2, komisarz ds. Rynku wewnętrznego Thierry Breton przekazał podobnie optymistyczne przesłanie.

 

ZOBACZ: Von der Leyen: UE potrzebuje własnych zdolności wojskowych

 

- Dobra wiadomość jest taka, że mamy wystarczająco szeroki portfel firm i fabryk, co daje mi pewność, że będziemy w stanie nadrobić opóźnienia - powiedział Breton.

 

Krytyka za opóźnienia

 

W ostatnich tygodniach KE, która była odpowiedzialna za zawieranie kontraktów z firmami farmaceutycznymi, jest ostro krytykowana przez część unijnych stolic za opóźnienia w dostawach szczepionki.

 

W poniedziałek podczas konferencji przedstawiciele KE byli pytani o wypowiedzi swojej szefowej Ursuli von der Leyen dotyczące dostaw. Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker powiedział, że taka jest prognoza Komisji. Dodał, że nie może powiedzieć, ile szczepionek dostarczą poszczególne firmy, z którymi KE ma umowy na dostawy.

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen o szczepieniach w Europie. "Kampania przyspieszyła"

 

Inny rzecznik KE Eric Mamer powiedział, że mówiąc o "podwojeniu", szefowa KE odniosła się do liczby szczepionek dostarczonych do krajów UE w marcu.

 

Pytany o zarzuty braku przejrzystości pod adresem KE w sprawie harmonogramu dostaw, Mamer powiedział, że Komisja stara się dostarczyć "maksimum przejrzystości" jeśli chodzi o dostawy preparatu, biorąc pod uwagę trudności z dokładnym ich prognozowaniem.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie