Niemiecki polityk pośredniczył w handlu maseczkami. Zrezygnował z mandatu

Świat
Niemiecki polityk pośredniczył w handlu maseczkami. Zrezygnował z mandatu
pixabay
Firma polityka, Projektmanagement GmbH, otrzymała prowizję w wysokości ok. 250 tys. euro

Polityk CDU, Nikolas Loebel, po mocnej krytyce ze strony własnej partii, zapowiedział rezygnację z mandatu parlamentarnego "ze skutkiem natychmiastowym". Nikolas Loebel w czasie pandemii koronawirusa pośredniczył w handlu maseczkami ochronnymi i pobrał prowizję w wysokości około ćwierć miliona euro.

- Aby uniknąć dalszych szkód dla mojej partii, ze skutkiem natychmiastowym rezygnuję z mandatu parlamentarnego - ogłosił w poniedziałek. Jako pierwszy poinformował o tym dziennik "Bild".

 

ZOBACZ: Rozdawane w Belgii maseczki mogą być toksyczne. Rząd zaleca, by ich nie używać

 

Susanne Eisenmann, czołowa kandydatka CDU w wyborach do parlamentu Badenii-Wirtembergii, z zadowoleniem przyjęła natychmiastową rezygnację Loebla. - To, że Nikolas Loebel rezygnuje z mandatu w Bundestagu ze skutkiem natychmiastowym, jest jedyną słuszną decyzją" - powiedziała Eisenmann dziennikowi "Welt". - Swoim zachowaniem poważnie zaszkodził wizerunkowi CDU i całej demokracji parlamentarnej. Dlatego uważam, że wskazane jest, aby przekazał pieniądze na cele charytatywne.

 

Otrzymał prowizję

 

Loebel przyznał, że jego firma, Projektmanagement GmbH, otrzymała prowizję w wysokości ok. 250 tys. euro, ponieważ w czasie trwania pierwszej fali pandemii koronawirusa pośredniczyła w umowach zakupu masek między dostawcą z Badenii-Wirtembergii a dwiema firmami z Heidelbergu i Mannheim.

 

ZOBACZ: Nie miał maseczki. Strażnicy użyli gazu i powalili mężczyznę

 

Według Loebla było to "zwyczajowe wynagrodzenie". Podkreślił, że nie wykonywał swojego mandatu poselskiego, lecz działał na rzecz spółki.

 

 

Niedawno politycznym światem Berlina wstrząsnęła sprawa członka CSU i wiceprzewodniczącego grupy parlamentarnej Unii Georga Nuessleina. Prokuratura w Monachium podejrzewa go, że zebrał 660 tys. euro z tytułu prowizji za kampanię na rzecz handlu maseczkami w różnych ministerstwach federalnych i stanowych. Jest też oskarżony o uchylanie się od płacenia podatków i przekupstwo.

 

Wezwali ich do odejścia

 

Premier Bawarii Markus Soeder w poniedziałek w programie telewizji ZDF polecił Loeblowi i Nuessleinowi rezygnację z mandatów. Innym ważnym sygnałem byłoby oddanie i przekazanie pieniędzy zarobionych na tych biznesach w celu "moralnego" oczyszczenia.

 

W niedzielę przewodniczący CDU Armin Laschet, jego poprzedniczka na tym stanowisku Annegret Kramp-Karrenbauer oraz sekretarz generalny CDU Paweł Ziemiak wezwali także do natychmiastowej dymisji Loebla i Nuessleina.

 

Loebel i Nuesslein początkowo zadeklarowali rezygnację z członkostwa we frakcji Unii CDU/CSU, ale chcieli zachować mandaty. W poniedziałek w południe Nikolas Loebel ogłosił jednak, że rezygnuje z mandatu poselskiego.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie