"Trzecia fala się rozwija". W przyszłym tygodniu ma być więcej zakażeń

Polska
"Trzecia fala się rozwija". W przyszłym tygodniu ma być więcej zakażeń
PAP/EPA/MAX CAVALLARI; Zdj. ilustracyjne
Minister zdrowia zaznaczył, że rozwój sytuacji pozostaje w naszych rękach

W przyszłym tygodniu liczba dziennych zakażeń może przekroczyć nawet 18 tys. Wszystko zależy od tego, czy przestrzegać będziemy zasad bezpieczeństwa sanitarnego – stwierdził w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji. Wszyscy już widzimy, że trzecia fala się rozwija. Przekraczamy poziomy 15 tys. Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu – patrząc na tempo, w jakim rozwija się pandemia, możemy mieć do czynienia z sytuacją, że przekroczony zostanie nawet poziom 18 tys. zachorowań, bądź więcej – ostrzegł Niedzielski.

 

ZOBACZ: Trzecia fala widoczna w szpitalach. Zapełniają się kolejne łóżka

 

Zaznaczył, że rozwój sytuacji pozostaje w naszych rękach i zależy od tego, czy przestrzegać będziemy zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Zaapelował o odpowiedzialne zachowanie, szczególnie przed weekendem. Ono jest szansą, by się uchronić przed najczarniejszym scenariuszem.

Niemal 16 tys. nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia w piątek przekazało, że wykryto zakażenie u 15 829 osób, najwięcej w woj. mazowieckim – 2910, śląskim – 1873 i w pomorskim – 1318.

 

Resort zdrowia podał także, że zmarło 263 chorych, z których 216 miało też inne schorzenia. Od początku epidemii zanotowano 44 912 zgonów i zdiagnozowano 1 766 490 chorych z COVID-19.

 

W czwartek resort informował o 289 zgonach i wykryciu 15 250 nowych przypadków COVID-19. Tydzień temu, 26 lutego, dobowe zakażenia wyniosły 11 539, zmarło 259 osób. Dwa tygodnie temu, 19 lutego, zdiagnozowano koronawirusa u 8777 osób i potwierdzono 241 zgonów.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie