Śmigłowce, czołgi i wozy opancerzone. Tak Bagdad powitał papieża

Świat

Wojskowe śmigłowce, wozy opancerzone, czołgi, ogromne siły policji i wojska na ulicach oraz niemal całkowity brak ludzi na trasie przejazdu papieskiego orszaku - tak Bagdad powitał Franciszka, który przybył w piątek z historyczną wizytą do Iraku.

Z lotniska w Bagdadzie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z szefem państwa Barhamem Salihem papież przejechał opancerzoną, kuloodporną limuzyną. Podczas tej wizyty będzie poruszać się zamkniętym samochodem.

 

ZOBACZ: Historyczna pielgrzymka papieża. Franciszek wylądował w Iraku

 

To, co robiło największe wrażenie na trasie przejazdu wielkiej papieskiej kolumny z imponującą eskortą to obrazy pustego miasta niemal w stanie oblężenia. Wzdłuż drogi stały dziesiątki wozów wojskowych i policyjnych i posterunki z bronią ciężką.

 

 

Na ulicach nie było prawie w ogóle ludzi; tylko niekiedy można było dostrzec pojedynczych przechodniów, dzieci grające w piłkę przed domem. To rezultat nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa oraz częściowego lockdownu w Iraku w związku z pandemią Covid-19.

 

Mobilizacja sił

 

Murem bezpieczeństwa otoczony został hotel, w którym mieszkają dziennikarze z całego świata, towarzyszący papieżowi w podróży. Tam również znajduje się centrum prasowe.

 

ZOBACZ: Papież leci na pielgrzymkę. "Najbardziej niebezpieczna podróż tego pontyfikatu"

 

Wszędzie widać mobilizację wszystkich sił policyjnych i wojskowych w nadal niestabilnym kraju, w którym dochodzi do zamachów.

 

 

Odczuwa się zarazem uroczysty klimat. Bagdad udekorowany jest wielkimi billboardami na powitanie papieża z jego wizerunkami. Powiewają irackie i watykańskie flagi.

 

Ilu chrześcijan mieszka w Iraku?

 

Według szacunków przywódców irackich społeczności chrześcijańskich w tym kraju żyje ok. 250 tys. chrześcijan - informował Departament Stanu USA w wydanym w 2020 r. raporcie na temat wolności religijnej na świecie.

 

Około 67 proc. chrześcijańskiej społeczności Iraku, to wierni Kościoła chaldejskiego, jednego z katolickich Kościołów wschodnich. Chaldejscy katolicy przyjęli doktrynę katolicką i uznają zwierzchność papieża, sprawują jednak liturgię w rycie chaldejskim.

 

W ten sam sposób modlą się członkowie Asyryjskiego Kościoła Wschodu (nestorianie), którzy stanowią blisko 20 proc. chrześcijańskich mieszkańców Iraku. Nestorianizm został uznany przez resztę społeczności chrześcijańskiej za herezję na soborze efeskim w 431 roku.

 

Irak zamieszkują także mniejsze społeczności chrześcijańskie. Pośród nich są wierni Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, jednego z grupy Kościołów orientalnych, który oddzielił się od głównego nurtu chrześcijaństwa nie przyjmując uchwał soboru chalcedońskiego w 451 r. W kraju są też wyznawcy prawosławia skupieni wokół jednej z diecezji Patriarchatu Antiocheńskiego.

 

W Iraku działają także katolickie diecezje obrządków rzymskiego, greckiego, ormiańskiego i syryjskiego oraz wspólnoty protestanckie.

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie