Zniszczono tablicę upamiętniająca prezydenta Gdańska. Wandal zostawił wulgarny list

Polska
Zniszczono tablicę upamiętniająca prezydenta Gdańska. Wandal zostawił wulgarny list
UM Ostrów
Policja apeluje o pomoc w szukaniu sprawców

Zniszczono tablicę upamiętniającą prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, która znajduje się na ścianie Centrum Aktywności Lokalnej w Ostrowie Wlkp.; obok zostawiono wulgarny list do prezydent Ostrowa Wlkp. – poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowy ostrowskiej policji mł. asp. Małgorzata Michaś.

Do zdarzenia doszło w nocy przy al. Powstańców Wlkp. w Ostrowie Wlkp., gdzie znajduje się miejskie Centrum Aktywności Lokalnej. Tam na ścianie budynku 27 maja 2020 r., z okazji 30. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin, odsłonięto tablicę, upamiętniającą tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

 

Nieznani sprawcy zniszczyli tablicę poprzez rozbicie szyby. Obok pozostawiono namalowany sprayem krzyż celtycki i list z wulgarną treścią oraz pytaniem do prezydent Beaty Klimek "gdzie jest pomnik żołnierzy wyklętych?".

 

WIDEO: prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek odniosła się do sytuacji w nagraniu na Facebooku

 

Apel do świadków zdarzenia

Policja – jak poinformowała Michaś – zabezpieczyła wszystkie ślady z miejsca zdarzenia i nagrania z monitoringu. Śledztwo prowadzone jest pod kątem nawoływania do faszyzmu i propagowania nienawiści.

 

- Jednocześnie zwracamy się z prośbą do świadków zdarzenia o kontakt z policją - zaapelowała rzecznik.

 

ZOBACZ: Zabójstwo Pawła Adamowicza. Biegli zwrócili się o kolejną obserwację Stefana W.

 

Zdaniem prezydent to jest akt wandalizmu, "na który nie będzie mojej zgody. Skierowano do mnie słowa wulgarne i pełne nienawiści. Zamiast rozmawiać ze sobą w poszanowaniu prawa do różnych opinii to wprowadzamy do życia publicznego takie oto treści faszyzujące, pełne mowy nienawiści, które są w Polsce zakazane" – powiedziała prezydent Ostrowa Wlkp.

 

Beata Klimek poinformowała, że tablice upamiętniające Żołnierzy Wyklętych znajdują się w Ostrowie Wlkp. na ścianie kościoła pw. Św. Antoniego Paderewskiego, na budynkach przy ul. Sienkiewicza1 i 9.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie