Trzęsienie ziemi u wybrzeży Nowej Zelandii. Wstrząsy odczuło ponad 50 tys. osób

Świat
Trzęsienie ziemi u wybrzeży Nowej Zelandii. Wstrząsy odczuło ponad 50 tys. osób
PAP/EPA/USGS HANDOUT
Epicentrum trzęsienia ziemi, które wystąpiło na Pacyfiku, znajdowało się na głębokości 10 kilometrów

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 nawiedziło w piątek nad ranem czasu lokalnego północno wschodnie wybrzeże Nowej Zelandii - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Nie odnotowano żadnych poważnych szkód ani ofiar.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na Pacyfiku, ok. 180 km na północny wschód od miasta Gisborne na głębokości 10 km. Było silnie odczuwalne na Wyspie Północnej Nowej Zelandii; w lokalnej aplikacji monitorującej ruchy tektoniczne Geonet zgłosiło je ponad 50 tys. osób.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Grecji. Nastąpiły liczne wstrząsy wtórne

 

Mieszczące się na Hawajach Pacyficzne Centrum Ostrzegania wydało ostrzeżenie przed tsunami dla mieszkańców północnych rejonów Nowej Zelandii. "Możliwe jest pojawienie się fal tsunami o wysokości od 0,3 do 1 metra" - alarmowano. Alert jednak wkrótce został odwołany.

 

Z kolei w Nowej Zelandii Krajowy Organ Zarządzania Operacjami Kryzysowymi poradził mieszkańcom Gisborne, aby schronili się na wysokości. Po krótkim czasie to ostrzeżenie także zostało odwołane.

 

"Pacyficzny Pierścień Ognia"

 

"Mam nadzieję, że wszyscy mają się tam dobrze - zwłaszcza na Wschodnim Wybrzeżu, które musiało poczuć pełną siłę tego trzęsienia" - napisała na Instagramie premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jacinda Ardern (@jacindaardern)

 

Nowa Zelandia znajduje się w "Pacyficznym Pierścieniu Ognia", czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W "Pierścieniu Ognia" znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

 

Niedawno minęło 10 lat od trzęsienia ziemi w Christchurch o magnitudzie 6,3, w wyniku którego na Wyspie Południowej zginęło 185 osób.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie