"Sympatycy złomu". MPK Wrocław reaguje na krytykę ze strony miłośników tramwajów

Polska
"Sympatycy złomu". MPK Wrocław reaguje na krytykę ze strony miłośników tramwajów
MPK Wrocław
Jeden ze zmodernizowanych Protramów 205

"Sympatyków złomu zachęcamy do odbioru szrotu" - w ten sposób MPK Wrocław zwróciło się do miłośników komunikacji miejskiej, którzy w internecie krytykowali sposób przeprowadzenia remontu 25 tamtejszych tramwajów. Zdaniem miejskiej spółki, transport zbiorowy "nie może być podyktowany temu, co chcą stowarzyszenia i grupy miłośnicze". Jak zapewniła, będzie "dogadzać" innym pasażerom.

W zeszłym roku wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne poinformowało, że zamierza kompleksowo wyremontować 25 tramwajów typu Protram 205. Osiem odnowionych pojazdów wyjechało na torowiska stolicy Dolnego Śląska; w przypadku pozostałych, trwają jeszcze prace.

 

W tramwajach wymieniono tzw. pudło, szkielet, podwozie, a także zamontowano klimatyzację oraz system informacji pasażerskiej. Zdaniem MPK Wrocław, dzięki temu Protramy staną się mniej awaryjne, a pasażerowie będą mogli schłodzić się w lecie.

 

Pasjonaci tramwajów skrytykowali decyzję MPK

 

Plany miejskiego operatora spotkały się z krytyką miłośników komunikacji miejskiej. Pod postami przewoźnika na Facebooku zwracali uwagę, że - ich zdaniem - nie przeprowadza on "remontu", lecz "buduje" inny tramwaj.
 
 
Ponadto, według niektórych z pasjonatów, pieniądze przeznaczone na modernizację Protramów 205 - eksploatowanych tam od 2006 roku - mogłyby trafić na zakup nowych tramwajów, a w zamian MPK Wrocław powinien skasować najstarsze modele - Konstale 105Na, które po tym mieście jeżdżą znacznie dłużej.
 
Pod koniec zeszłego roku rzecznik wrocławskiej spółki Marek Naskręski informował, że na remonty 42 tramwajów, w tym 25 typu Prortam 205, wydanych zostanie 135 milionów złotych. 
 
"Sympatyków złomu zachęcamy do odbioru szrotu"
 
W czwartek MPK Wrocław zareagowało na krytykę ze strony fanów zbiorowego transportu szynowego.
 
"Wracające tramwaje nie spodobały się części osób, które mają sentyment do dawnej komunikacji miejskiej. Drodzy niektórzy zbulwersowani miłośnicy komunikacji. Bardzo lubimy wspólnie z Wami prowadzić akcje edukacyjne i promować korzystanie z transportu publicznego. Pamiętajcie jednak, że komunikacja miejska nie może być podyktowana temu co chcą stowarzyszenia i grupy miłośnicze" - napisano na facebookowym profilu przewoźnika.
 
 
Jak dodano, "z MPK korzysta duża część wrocławian, którzy chcą po prostu dostać się z miejsca na miejsce w komfortowych, klimatyzowanych warunkach i to przede wszystkim im będziemy starali się dogodzić".
 
"Drodzy pasażerowie, mamy więc nadzieję, że korzystanie z wyremontowanych tramwajów jest dla was wygodniejsze (a docenicie to najbardziej w lecie). Sympatyków złomu zachęcamy natomiast do odbioru szrotu" - poleciło MPK Wrocław.
 

Komunikacja miejska jest dla wszystkich. Nie tylko dla pasjonatów 🚋 ➡️ Obecnie przeprowadzamy remont generalny 25...

Opublikowany przez MPK Wrocław Czwartek, 4 marca 2021
 
"MPK atakuje ludzi z pasją, o których należy zabiegać"
 
W komentarzu pod postem spółka dodała, że "nie oskarża" wrocławskiego Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego i Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Jak zapewniła, liczy na dalszą współpracę z tymi organizacjami.
 
Pod postem pojawiły się komentarze oburzonych internautów.
 
"MPK takimi postami poniekąd atakuje ludzi z pasją, o których należy zabiegać, a nie toczyć wojny", "Osoba prowadząca ten fanpage powinna się czasami ugryźć w język", "Nie wiedziałem że przyczepienie się do różnicy między »wymieniony« a »modernizowany« będzie przyrównywane do bycia miłośnikiem złomu. Trochę obraźliwy ten post, jak na spółkę miejską" - pisali niektórzy z nich. Pojawiły się jednak także wpisy broniące decyzji przewoźnika.
wka/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie