1500 karabinów i pistoletów rozjechali walcem. Uroczyste zniszczenie broni ETA

Świat
1500 karabinów i pistoletów rozjechali walcem. Uroczyste zniszczenie broni ETA
PAP/EPA/Chema Moya
Walec rozjechał 1500 sztuk broni. Należała do terrorystów z ETA

W Madrycie w czwartek odbyło się uroczyste zniszczenie broni należącej do terrorystów z baskijskiej organizacji separatystycznej ETA. W wydarzeniu wziął m.in udział premier Pedro Sanchez

W trakcie wydarzenia, którego głównym punktem było zniszczenie przez walec ponad 1500 sztuk różnego rodzaju broni palnej, premier Hiszpanii odnotował, że została ona przekazana przez kierownictwo ETA. Dodał, że część broni należała do innej terrorystycznej organizacji – GRAPO.

 

ZOBACZ: Hiszpania: protesty uliczne po uwięzieniu katalońskiego rapera Pablo Hasela

 

- Ten kto oddaje broń, przyznaje się do swojej porażki - powiedział premier Sanchez, wskazując, że w warunkach hiszpańskiej demokracji w Kraju Basków “kule zostały zastąpione głosami wyborczymi”.

 

 

Pedro Sanchez przypomniał, że w walce z działającą od 1959 r. do 2018 r. ETA kluczowe było dla Hiszpanii wsparcie ze strony francuskich służb. Przypomniał, że baskijscy terroryści zabili w zamachach ponad 800 osób.

 

Mieli przygotowywać zamach stanu

 

Uroczystość zniszczenia broni należącej do ETA zbiegła się z umorzeniem przez hiszpański wymiar sprawiedliwości sprawy przechwyconych przez służby rozmów byłych wojskowych tego kraju. W trakcie czatu na jednym z komunikatorów mieli oni rozmawiać m.in. o możliwości przeprowadzenia zamachu stanu.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Polak na czele nielegalnej fabryki papierosów. Pracownicy mieszkali w pokojach bez okien

 

W grudniu minister obrony Hiszpanii Margarita Robles potwierdziła, że prokuratura uruchomiła śledztwo w sprawie omawiania możliwości przeprowadzenia zamachu stanu przez grupę byłych członków armii.

 

W trakcie dochodzenia ustalono, że rozmowę prowadziło kilku wysokich rangą oficerów hiszpańskich sił powietrznych w stanie spoczynku.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie