Niemcy aktualizują listę krajów wysokiego ryzyka. Czy trafi na nią Polska?

Świat
Niemcy aktualizują listę krajów wysokiego ryzyka. Czy trafi na nią Polska?
PAP/EPA/FILIP SINGER
Kontrole na granicach z Czechami i Tyrolem mają być przedłużone do 17 marca

- Mimo niepokojących statystyk, Niemcy nie zakwalifikują z automatu Polski do krajów z grupy wysokiego ryzyka - przekazał reporter Polsat News w Berlinie Tomasz Lejman. Tamtejsze MSW podało, że jeszcze w tym tygodniu zbierze się grupa robocza, która będzie aktualizować listę krajów ryzyka i wysokiego ryzyka. W przypadku Polski i Francji podejmowane będą decyzje indywidualne.

Jak informuje nasz reporter, indywidualne decyzje dotyczące m.in. Polski i Francji wynika z faktu, że codziennie do pracy lub szkoły dojeżdża stamtąd wiele osób. 

 

 

Niemcy przedłużą do 17 marca kontrole na granicy z Czechami i austriackim Tyrolem, wprowadzone w związku z Covid-19 - powiedział parlamentarny sekretarz stanu przy szefie MSW Stephan Mayer podczas niepublicznych obrad komisji spraw wewnętrznych Bundestagu.

Informuje o tym telewizja ARD, powołując się na uczestników spotkania.

 

Wideo: czy Polska ostatecznie zostanie zakwalifikowana w Niemczech jako kraj wysokiego ryzyka?

  

Nie będzie złagodzenia restrykcji? 

 

W połowie lutego Niemcy uznały Czechy, Słowację i dużą część Tyrolu za obszary szczególnie zagrożonymi nowymi wariantami koronawirusa. Stamtąd, jak również z innych obszarów, na których rozpowszechnione są bardziej zakaźne i według wstępnych badań groźniejsze warianty, mogą obecnie wjeżdżać do kraju tylko Niemcy i cudzoziemcy z zezwoleniem na pobyt w Niemczech. Istnieją wyjątki, na przykład dla kierowców ciężarówek i osób dojeżdżających do pracy za granicą, wykonujących zawody "systemowo istotne".

 

Wcześniej w środę agencja dpa podała, że niemiecki ambasador przy UE Michael Clauss odpowiedział odmownie na list Komisji Europejskiej, która domagała się złagodzenia restrykcyjnych zasad wjazdu do RFN z Czech i Tyrolu. Ograniczenia potrwają tak długo, jak to będzie konieczne – oświadczył dyplomata.

msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie