36-latek okradł rycerzy. "Nie grozi mu obcięcie ręki"

Polska
36-latek okradł rycerzy. "Nie grozi mu obcięcie ręki"
Policja Warmińsko-mazurska
Łupem 36-latka padły m.in. cztery miecze należące do bractwa rycerskiego

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież mienia należącego do bractwa rycerskiego z Nidzicy. Łupem 36-latka padły m.in. cztery miecze, stalowa rękawica rycerska i narzędzia elektryczne. Uzbrojenia, które służyło do inscenizacji średniowiecznych walk, nie udało się odzyskać.

Do kradzieży doszło pod koniec ubiegłego roku na zamku w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie). Łupem złodzieja padły cztery miecze i stalowa rękawica, należące do bractwa rycerskiego.

 

ZOBACZ: Ponad 700-letnie znalezisko w idealnym stanie

 

Zginęły też narzędzia elektryczne, rusztowanie i drobne przedmioty budowlane, które były własnością firmy prowadzącej prace remontowe na terenie zamku. Poszkodowani oszacowali straty na blisko 8 tys. zł.

 

"Kara nie będzie ze średniowiecza"

 

Policjanci pracujący nad sprawą, zatrzymali 36-latka podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Podczas przesłuchania mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Niestety, uzbrojenia skradzionego bractwu rycerskiemu nie udało się odzyskać.

 

ZOBACZ: Miecz z epoki brązu na aukcji w internecie. Cenne zabytki w mieszkaniu 50-latka

 

"Na szczęście dla sprawcy, wymiar kary za ten czyn nie będzie pochodził ze średniowiecza i nie grozi mu obcięcie ręki" - napisali policjanci z KWP Olsztyn na Twitterze.

 

 

Zatrzymany usłyszał dwa zarzuty kradzieży. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

 

ZOBACZ: Ponad 700-letnie znalezisko w idealnym stanie

 

Kultywują tradycje rycerskie

 

Bractwo rycerskie z Nidzicy od wielu lat zajmuje się kultywowaniem tradycji rycerskich oraz propagowaniem historii i kultury średniowiecza, m.in. przez organizację na zamku turniejów i pokazów walk. Rycerze z Nidzicy uczestniczą również w corocznych inscenizacjach Bitwy pod Grunwaldem, walcząc po stronie Krzyżaków.

 

dk/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie