Znalazła na plaży wymiociny wieloryba. Są warte fortunę

Świat
Znalazła na plaży wymiociny wieloryba. Są warte fortunę
Wikimedia Commons/Ahoerstemeier
Kobieta znalazła na plaży warte fortunę wymiociny wieloryba

49-letnia mieszkanka Tajlandii znalazła na plaży w pobliżu swojego domu niepozorną bryłę. Z ciekawości zabrała ją do domu. Jak się okazało miała wielkie szczęście - była to ambra, czyli wymiociny wieloryba, które wykorzystywane są do produkcji perfum. Znalezisko może być warte nawet ponad 185 tys. funtów, czyli blisko milion złotych.

Siriporn Niamrin z miasta Nakhon Si Thammarat na południu Tajlandii, pod koniec lutego wybrała się na spacer na plażę położoną w pobliżu jej domu. W pewnym momencie kobieta zauważyła jasny kamień leżący na piasku.

 

Owalna bryła ważyła 7 kg, miała około 30 centymetrów szerokości, 60 centymetrów długości i śmierdziała rybą. Zaciekawiona znaleziskiem postanowiła zabrać je do domu. 

 

Może być warta fortunę

 

Sąsiedzi kobiety natychmiast rozpoznali, że nie jest to zwykły kamień, a prawdziwy skarb - ambra, czyli wydzielina przewodu pokarmowego kaszalota, która jest cennym surowcem dla przemysłu kosmetycznego.

 

Aby sprawdzić autentyczność znaleziska, podgrzali je. Ambra pod wpływem ciepła zmienia bowiem stan skupienia na ciekły, a podpalona płonie, przypominając wosk. Tak właśnie stało się w tym przypadku.

 

ZOBACZ: Pies milioner. W spadku po właścicielu dostał fortunę

 

Chociaż bryła znaleziona przez 49-latkę musi zostać jeszcze zbadana przez ekspertów, może być warta fortunę. W oparciu o poprzednie ceny sprzedaży i jej wagę, znaleziona przez kobietę ambra może osiągnąć wartość nawet 186 500 funtów.  

 

- Czuję się szczęśliwa, że znalazłam tak duży kawałek. Mam nadzieję, że przyniesie mi to duże pieniądze - powiedziała mediom kobieta. - Jeśli okaże się, że jest to prawdziwa ambra, po sprzedaniu jej będę mogła pomóc lokalnej społeczności - dodała.

 

 

Majątek pływa w morskich falach

 

To nie pierwszy tego typu przypadek na świecie. W styczniu informowaliśmy o 20-letnim rybaku z Tajlandii, który również natrafił na plaży na 7-kilogramową bryłę wymiocin wieloryba. Jego znalezisko zostało wycenione na 210 tysięcy funtów.

 

ZOBACZ: Zapomniał hasła do dysku. Stawką jest 240 milionów dolarów

 

W grudniu 2020 roku 60-letni Naris Suwannasang znalazł na plaży w Nakhon Si Thammarat w południowej Tajlandii bryłę ambry, która została wyceniona na ponad 12 milionów złotych. Według "Daily Mail" znalezisko miało wagę 100 kilogramów, a za taką ilość surowca można dostać na specjalistycznym rynku nawet 2,4 mln funtów.

 

Z kolei w listopadzie 2016 roku trzech rybaków z Omanu natknęło się na bryłę o wadze 60 kilogramów. Surowiec wyceniony został na około 3 miliony dolarów (ponad 11 mln zł).

Wielorybi wosk w perfumach

 

Ambra jest wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalotów. Nie wiadomo dokładnie, jaka jest przyczyna wytwarzania przypominającej wosk substancji. Przypuszcza się, że może być skutkiem niestrawności tych zwierząt. Ambra najczęściej unosi się na powierzchni wody w pobliżu żerowisk kaszalotów. Bywa także znajdowana na brzegu. Jej bryły mają zwykle masę od 1 do 20 kilogramów.

 

ZOBACZ: Milioner z dnia na dzień. Górnik sprzedał drogocenne kamienie szlachetne

 

W przemyśle perfumeryjnym ambra jest wykorzystywana jako surowiec naturalny. W stanie czystym jest bezzapachowa, ma właściwości utrwalające, jest składnikiem perfum najlepszych marek.

 

Ze względu na restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony kaszalotów, przemysł perfumeryjny zaprzestał pozyskiwania ambry z wielorybnictwa. W produkcji stosowane są uzyskiwane sztucznie substytuty tej substancji.

dk/hlk/ml/ polsatnews.pl, The Sun
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie