Brytyjski rząd: jedna dawka szczepionki zmniejsza ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc.

Świat
Brytyjski rząd: jedna dawka szczepionki zmniejsza ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc.
PAP/EPA/LUCA ZENNARO
Już pojedyncza dawka przynosi efekty. Tak twierdzi brytyjski rząd

Pojedyncza dawka szczepionki przeciw Covid-19, zarówno Pfizer/BioNTech, jak i Oxford/AstraZeneca, zmniejsza ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc. - wynika z danych przedstawionych w poniedziałek przez brytyjski rząd.

Statystyki skuteczności, o których mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Matt Hancock, opierają się nie na testach, ale na danych o faktycznie zaszczepionych osobach. Wyniki skuteczności są podobne do tych, które przed tygodniem opublikowały władze medyczne Szkocji.

 

Analiza danych ze szczepień

 

Rządowa agencja Public Health England przeanalizowała dane na temat 7,5 mln osób powyżej 70. roku życia, które już zostały zaszczepione.

 

ZOBACZ: Ponad 20 mln Brytyjczyków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki

 

Porównała odsetek osób powyżej 70 lat, u których, gdy miały objawy zakażenia, test wykazał obecność koronawirusa z tymi, u których test go nie wykazał, następnie wskaźnik hospitalizacji w potwierdzonych przypadkach Covid-19 u osób powyżej 80 lat, którzy zostali zaszczepieni ponad 14 dni przed uzyskaniem pozytywnego wyniku oraz osób niezaszczepionych, a także wskaźnik zgonów w potwierdzonych przypadkach u osób powyżej 80 lat, którzy zostali zaszczepieni szczepionką firmy Pfizer/BioNTech ponad 14 dni przed uzyskaniem pozytywnego wyniku i osób niezaszczepionych.

 

Z tych porównań wynika, że w przypadku obu szczepionek liczba infekcji wyraźnie spada po około trzech tygodniach od przyjęcia jednej dawki. W przypadku szczepionki Pfizer/BioNTech po czterech tygodniach u osób powyżej 70. roku życia ochrona przed Covid-19 z objawami wynosi 57-61 proc., w przypadku AstraZeneca - 60-73 proc.

 

Spada ryzyko hospitalizacji

 

Dodatkowo u osób powyżej 80. roku życia po czterech tygodniach od przyjęcia jednej dawki którejkolwiek z tych szczepionek ryzyko hospitalizacji spada o ponad 80 proc. Szczepionka Pfizera zmniejsza też ryzyko zgonu o 83 proc. (W przypadku tej opracowanej przez AstraZeneca nie ma jeszcze miarodajnych wyników, bo zaczęto podawać ją cztery tygodnie później.)

 

ZOBACZ: "KE podpisała umowy na szczepionki, w których nie zabezpieczyła interesu obywateli UE"

 

Hancock powiedział, że fakt, iż liczba przyjęć do szpitala spada szybciej niż zakażeń - zwłaszcza wśród starszych grup wiekowych, które jako pierwsze otrzymały zastrzyk - jest znakiem, że szczepionka działa.

 

Jak zwrócił uwagę, również tempo spadku liczby zgonów wśród najstarszych grup wiekowych jest szybsze niż wśród osób poniżej 80. roku życia.

 

Mniej zakażeń i zgonów

 

Liczby nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów faktycznie wyraźnie spadają.

 

Jak podano w poniedziałek, w ciągu ostatniej doby wykryto 5455 nowych zakażeń, co jest najniższą liczbą od 28 września zeszłego roku, i zarejestrowano 104 nowe zgony - najmniej od 26 października.

 

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4 182 009 zakażeń, z powodu których zmarły 122 953 osoby. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 20 275 451 osób, a drugą - 815 816.

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie