Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest kandydatura z Polski

Świat
Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest kandydatura z Polski
flickr/ Blatant World
Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku

Do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono w tym roku 329 kandydatur - podał w poniedziałek Norweski Komitet Noblowski. To trzecia najwyższa liczba nominacji w historii tej nagrody. Wśród nominowanych znalazło się Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Jak podkreślono w komunikacie, 329 kandydatur to 234 osoby oraz 95 organizacji działających na rzecz pokoju na świecie. W ubiegłym roku zgłoszono 317 kandydatur. Rekord padł w 2016 roku, gdy nominowano 376 osób lub organizacji.

 

ZOBACZ: Lech Wałęsa nominował Aleksieja Nawalnego do Pokojowej Nagrody Nobla

 

Nominacje pozostają tajne przez 50 lat, ale ich autorzy mogą sami je ujawniać. W tym roku ankieta przeprowadzona wśród norweskich parlamentarzystów wykazała, że wśród zgłoszonych kandydatur są: rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, aktywistka klimatyczna Greta Thunberg oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i jej program sprawiedliwego podziału szczepionek COVAX. Jeden z norweskich polityków ogłosił, że zaproponował kandydaturę ruchu Black Lives Matter.

 

Ponadto nominowani zostali: były prezydent USA Donald Trump, NATO, Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

 

Nominowano polską organizację

 

Media w Polsce informowały, że do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszone zostało, przez norweską posłankę Partii Pracy Jette F. Christensen , Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". "Pokojowa Nagroda Nobla za walkę o demokratyczną Europę. Robimy to dla wszystkich" - napisano na koncie "Iustitii".

 

 

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia każdego roku. Mają do nich prawo m.in. dotychczasowi laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, naukowcy oraz członkowie parlamentów narodowych. Mogą to zrobić tradycyjną pocztą lub za pośrednictwem internetu. Norweski Instytut Noblowski sprawdza nadesłane propozycje i dopiero na początku marca Norweski Komitet Noblowski podaje informacje o liczbie zgłoszonych kandydatur.

 

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla ogłoszony zostanie na początku października w Oslo.

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie