Müller: w tym roku na 13. i 14. emeryturę państwo wyda 22 mld zł

Polska
Müller: w tym roku na 13. i 14. emeryturę państwo wyda 22 mld zł
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller

Szacujemy, że koszt wypłaty 13. i 14. emerytury w 2020 r. wyniesie ponad 22 mld zł - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Muller. Rząd Zjednoczonej Prawicy od kilka lat konsekwentnie podnosi świadczenia emerytalne - zaznaczył.

Jak przypomniał w konferencji prasowej Muller, od 1 marca emerytura minimalna wyniesie nieco ponad 1250 zł. - Świadczenie wzrosło od 2015 r. o 370 zł, czyli o 42 proc. - zaznaczył. 

 

Chińskie i rosyjskie szczepionki

 

Na konferencji prasowej Müller został zapytany o możliwe dostawy do Polski szczepionek poza mechanizmem unijnym. - Na tę chwilę nie ma podpisanych umów. Dopóki żadne umowy nie będą podpisane o kolejnych dostawach, to nie będziemy o nich komunikować - oświadczył.

 

Zaznaczył przy tym, że Komisja Europejska zabiega o zwiększenie dostaw szczepionek firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneka. - Natomiast w tej chwili - zgodnie z deklaracjami producentów - trudno mówić o jakichś dodatkowych możliwościach, które miałyby się pojawić - dodał.

 

ZOBACZ: Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich. Minister zdrowia: dysponujemy 700 mln złotych

 

Rzecznik rządu był także pytany, czy planowane jest sprowadzenie do Polski szczepionki chińskiej albo rosyjskiej. - Polski rząd jeszcze nie podjął żadnej decyzji w tym zakresie. Analizujemy, jak wygląda sytuacja w innych krajach, które zdecydowały się na tego typu krok - powiedział.

 

Dziennikarze pytali Müllera również o to, czy planowane jest poszerzenie grupy pierwszej szczepień przeciwko Covid-19 o cywilnych pracowników służb mundurowych. Rzecznik rządu oświadczył, że modyfikacje grupy pierwszej nie są przewidywane.

 

Pomoc dla branży hotelarskiej

 

Müller podał, że jeśli chodzi o branżę hotelarską to wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 otrzymało prawie 5 tys. podmiotów. Zdaniem rzecznika rządu to "prawie pół miliarda złotych i ponad 56 tys. osób, które otrzymało dzięki temu wsparcie".

 

- Oprócz tego mówimy o tarczach branżowych, które na bieżąco są wypłacane, o świadczeniu postojowym, o świadczeniach związanych ze zwolnieniem ze składek ZUS - powiedział i przypomniał, że "te tarcze cały czas funkcjonują" i są z nich wypłacane środki.

 

- Łącznie na wsparcie ze wszystkich tarcz finansowych, antykryzysowych przeznaczyliśmy prawie 189 mld zł. Ta pomoc będzie kontynuowana w najbliższych tygodniach - zapowiedział rzecznik rządu. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie