"KE podpisała umowy na szczepionki, w których nie zabezpieczyła interesu obywateli UE"

Polska
"KE podpisała umowy na szczepionki, w których nie zabezpieczyła interesu obywateli UE"
Polsat News
Anna Zalewska (PiS)

- Komisja Europejska podpisała umowy, w których nie zabezpieczyła właściwie interesów obywateli europejskich - oceniła w "Debacie Dnia" europosłanka PiS Anna Zalewska. Zdaniem europosła SLD Bogusława Liberadzkiego, potrzebny jest "wspólny, europejski front przeciwko firmom farmaceutycznym".

W czwartek i piątek odbył się szczyt przywódców państw UE. Jednym z tematów spotkania była koordynacja działań UE w sprawie pandemii COVID-19. Unijni liderzy poruszyli również temat dostępności szczepionek w Europie.

 

- Naszym priorytetem jest przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek przeciw Covid-19 oraz szczepień w Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. 

 

O problemie ze szczepionkami rozmawiali również goście "Debaty Dnia" w Polsat News. 

 
"To skandal"
 
- Wyciekła umowa z AstraZeneca, gdzie wyraźnie jest zapisane, że ta firma będzie się starać - i tak brzmi zapis - nie mówiąc, w jakim tempie będzie dostarczać szczepionki i jakie są jej zobowiązania. I jednocześnie, że nie będzie ponosiła żadnej odpowiedzialności karnej - to skandal, tym bardziej, że otrzymała 870 mln euro - podkreśliła Anna Zalewska. 


- Jeżeli my, jako państwo członkowskie, pozwolimy sobie wmówić, że to Komisja Europejska zawiniła, a nie firmy, to o to właśnie tym firmom chodzi - przekonywał Bogusław Liberadzki.


Zdaniem Zalewskiej, "jesteśmy absolutnie szantażowani". - Apeluję do pani przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, że trzeba wrócić do tych umów i je aneksować - mówiła europosłanka PiS.

 

WIDEO: fragment "Debaty Dnia" 

  

Z kolei Bogusław Liberadzki przekonywał, że "potrzebny jest nasz wspólny, europejski front przeciwko firmom farmaceutycznym".

jo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie