Błaszczak: naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o żołnierzach wyklętych

Polska
Błaszczak: naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o żołnierzach wyklętych
PAP/Przemysław Piątkowski
zdj. ilustracyjne/ Pokaz grupy rekonstrukcyjnej "Niepodległość" w Łochowie na Mazowszu

Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o żołnierzach wyklętych - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w przesłaniu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich nierówna walka, za którą wielu z nich zapłaciło życiem, jest wzorem patriotyzmu najwyższej próby - dodaje.

Jak wskazuje Błaszczak, w tym roku na inicjatywy upamiętniające żołnierzy niezłomnych oraz na pomoc dla wciąż żyjących kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego zostanie przeznaczone 1,5 mln zł.

 

"1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci «Żołnierzy Wyklętych». To wyjątkowe święto ustanowił w 2010 r. śp. prof. Lech Kaczyński, prezydent RP. Dzięki tej cennej inicjatywie każdego roku przywołujemy pamięć o bohaterach, bez których determinacji, niezłomnej woli i oddania nie byłoby dzisiaj suwerennej, prawdziwie wolnej, niepodległej Polski" - mówi szef MON w internetowym przesłaniu przygotowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 

ZOBACZ: "Historia miała o nich głucho milczeć". Duda o Żołnierzach Wyklętych

 

Minister Błaszczak dodaje, że ich "nierówna, heroiczna walka, za którą wielu z nich zapłaciło życiem, jest dla nas, ich spadkobierców, wzorem patriotyzmu najwyższej próby".

 

Szef MON wskazuje, że naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o żołnierzach wyklętych; upowszechniać wiedzę o znaczeniu ich heroicznych postaw oraz dbać o wciąż odkrywane miejsca pochówku.

 

"Zasłużyli na naszą pamięć i naszą wdzięczność"

 

"Żołnierze Wojska Polskiego od początku włączyli się w proces przywracania żołnierzom niezłomnym należnego im miejsca w polskiej historii" - przypomina Błaszczak. Zwraca uwagę, że wiele jednostek wojskowych na swoich patronów wybrało wyklętych w tamtym czasie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. "Pamiętajmy o naszych bohaterach! Zasłużyli na naszą pamięć i naszą wdzięczność. Chwała bohaterom! - podkreśla szef MON.

 

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony corocznie 1 marca od 2011 roku. Został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Data ta została wybrana jako upamiętnienia faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

 

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Sejm uchwalił w lutym 2011 r. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie