PO: rekompensaty dla wszystkich przedsiębiorców, handel w niedzielę

Polska
PO: rekompensaty dla wszystkich przedsiębiorców, handel w niedzielę
zdj. ilustracyjne/ Pixabay
Handel w niedzielę pozwoliłby ludziom przedsiębiorczym zyskać nowy impuls, żeby firmy nie upadły - argumentował na prezentacji programowej PO polityk Nowoczesnej Mirosław Suchoń

Rekompensaty dla wszystkich przedsiębiorców niezależnie od branży, handel w niedziele, kompleksowy pakiet zmian w prawie dla przedsiębiorców - to propozycje przedstawione w sobotę przez posłów KO Mirosławę Nykiel, Mirosława Suchonia i Marię Janyskę w ramach gospodarczej prezentacji programowej.

Sobotnia prezentacja programowa PO zakończyła się krótkimi filmikami, w których trójka posłów Koalicji Obywatelskiej przedstawiała konkretne propozycje gospodarcze.

 

- Konstytucja zapewnia swobodę działalności gospodarczej. Jeśli rząd ogranicza tę swobodę, musi zapewnić stosowną rekompensatę - mówiła Mirosława Nykiel. Podkreślała, że często "chaotycznie organizowana pomoc nie trafia do każdego przedsiębiorcy".

 

- Dlatego proponujemy ustawowe rekompensaty dla każdego przedsiębiorcy, który ucierpiał w wyniku decyzji rządu bez względu na rodzaj PKD. Pomoc rządu powinna być szybka, godziwa i sprawiedliwa - zaznaczyła Nykiel.

 

ZOBACZ: "Recepta na kryzys". KO przedstawia swój plan

 

Mirosław Suchoń z Nowoczesnej opowiedział się za przywróceniem handlu w niedziele. Podkreślał, że "dziś, gdy mamy czas pandemii, uwolnienie handlu w niedziele pozwoliłoby, by ludzie mieli dodatkową pracę i nie musieli tłoczyć się w sklepach, idąc na codzienne zakupy".

 

"Chaos w stanowieniu prawa"

 

- Handel w niedzielę pozwoliłby ludziom przedsiębiorczym zyskać nowy impuls, żeby firmy nie upadły - przekonywał. - Uwolnijmy handel w niedzielę, gwarantując jednocześnie pracownikom dwie wolne niedziele w każdym miesiącu - mówił Suchoń.

 

Poseł Maria Janyska podkreślała, że "przedsiębiorcy nie inwestują", bo w stanowieniu prawa panuje chaos. - Jednego dnia rząd otwiera jakąś branże, innego zamyka, a prawo musi być przewidywalne - powiedziała.

 

- Platforma Obywatelska ma przygotowany kompleksowy projekt zmian w tworzeniu prawa gospodarczego - powiedziała Janyska. Zawiera on, mówiła, m.in. obowiązek konsultowania z przedsiębiorcami wszystkich projektów i obowiązywanie ich od roku następnego wobec tego, w którym zostało uchwalone. - Musimy odbudować zaufanie do państwa i do prawa - powiedziała posłanka.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie